najzvestejši kadri si urejajo nove službe

Nov položaj za šefico NPU, umika se v državno podjetje

Primož Cirman, Tomaž Modic, Vesna Vuković/Necenzurirano.si
30. 5. 2022, 09.09
Posodobljeno: 30. 5. 2022, 09.15
Deli članek:

Medtem ko vlada Janeza Janše odšteva dneve do dokončnega sestopa z oblasti, si njeni najzvestejši kadri v pričakovanju razrešitve pospešeno iščejo nove službe. Ena od njih je tudi Petra Grah Lazar, direktorica Nacionalnega preiskovalnega urada, ki je bila na položaj imenovana oktobra 2020. Po naših informacijah si namreč ureja zaposlitev na Pošti Slovenije.

Bobo
Petra Grah Lazar

Najzvestejši kadri odhajajoče vlade si pospešeno urejajo nove službe. Kje jo išče direktorica Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU)?

Informacijo, da se Petra Grah Lazar dogovarja za službo na Pošti Slovenije, ki jo vodi izbranec SDS Tomaž Kokot, je za portal Necenzurirano v zadnjih dneh potrdilo več virov. Na katerem delovnem mestu bi jo zaposlili, ni znano. Že pred časom pa so na Pošti Slovenije, ki je v izključni lasti države, začeli krepiti oddelek za korporativno varnost in nadzor. Njegovo vodenje je prevzel David Kranjc, prijatelj generalnega sekretarja SDS Boruta Dolanca.

Pošta Slovenije sicer že od nekdaj velja za kadrovsko trdnjavo SDS, kjer službo dobijo zaslužni kadri in njihovi sorodniki. Kokot je s to tradicijo nadaljeval. Med drugim se je lani tam zaposlila Andreja Lipnik, partnerica pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, in napredovala do položaja direktorice korporativne integritete. V pravnem oddelku so zaposlili kandidatko SDS na parlamentarnih volitvah Barbaro Klajderič. Medtem so počistili s kadri, ki so bili člani tedanje opozicije ali pa povezani s prejšnjim poslovodstvom.

Zdaj tja očitno prihaja še Grah Lazarjeva. Toda očitno z NPU ne bo odšla prostovoljno. »Prioriteta je, da delo na NPU poteka nemoteno, zato ne nameravam sama odstopiti,« je povedala v sobotnem intervjuju za Siol.net.

Mimo zakona so jo spravili na vrh NPU

Grah Lazarjeva je na policijo prišla iz revizijske hiše Deloitte. Pred tem je bila zadolžena za korporativno varnost na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). Tam je eden od treh izvršnih direktorjev njen soprog Andrej Lazar. Pred nekaj leti je že delala na NPU kot preiskovalka, a se pri tem ni proslavila, poroča portal Necenzurirano.

Na urad se je vrnila leta 2020 po odmevnih kriminalističnih preiskavah poslov z zaščitno opremo, ko so hišne preiskave izvedli tudi pri ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku. Dotedanji začasni direktor NPU Igor Lamberger je zaradi tega izgubil zaupanje največje vladne stranke, ki pa je že našla zamenjavo. To je bila Grah Lazarjeva, ki ji je pomagalo tudi njeno poznanstvo z Rokom Snežičem, Janševim prijateljem in prvim osumljenim v mednarodni preiskavi domnevnega pranja denarja. Snežič je imel v času Janševe vlade pomembno besedo pri kadrovanju v državnih institucijah in državnem gospodarstvu.

Toda imeli so težavo. Grah Lazarjeva ni izpolnjevala pogojev za direktorico. Zato so jo imenovali le za vršilko dolžnosti direktorja. Kmalu zatem ji je takratni generalni direktor policije Andrej Jurič zvišal plačo za pet plačnih razredov oziroma 330 evrov neto. Dodaten denar je dobila, ne da bi pokazala kakršnekoli rezultate svojega dela. Plačo ji je dvignil, ko je že potekalrazpis za direktorja NPU s polnim mandatom. Ob tem Grah Lazarjeva takrat ne bi smela (več) voditi urada, saj je zamenjani direktor Darko Muženič dosegel prvo zmago na sodišču.

V SDS so kljub temu našli način, kako jo skozi stranska vrata nastaviti za direktorico. Spremenili so zakon o organiziranosti in delu v policiji, odvzeli samostojnost NPU in ga podredili kriminalistični policiji. Hkrati so iz zakona črtali določbe o posebnem imenovanju in razrešitvi direktorja NPU. Tako Grah Lazarjeve niso imenovali na podlagi javnega natečaja, saj ta ni bil več predviden, temveč so jo na delovno mesto premestili iz uprave kriminalistične policije. Aprila letos je prejela skoraj pet tisoč evrov bruto plače, od tega 582 evrov za delovno uspešnost, s čimer se uvršča med najbolje plačane na policiji.

S spremembo zakona, kar ji je odprlo pot do prevzema vodenja NPU, so novi oblasti tudi olajšali njeno razrešitev. Kot javnemu uslužbencu ji lahko pod določenimi pogoji odpovedo delovno razmerje oziroma jo premestijo na drugo (prejšnje) delovno mesto.

Ovadba proti Počivalšku obtičala na njeni mizi

Osvojitev NPU je bila za Janševo vlado ključnega pomena, saj njeni kriminalisti vodijo preiskavo v dveh zadevah, v katerih sta se znašla dva ministra, ki sta bila tudi podpredsednika vlade, Zdravko Počivalšek in Aleksandra Pivec. Nanju je Janša računal tudi pri sestavi morebitne nove vlade, a se njuni stranki nista prebili v državni zbor.

Počivalšek je tako glavni osumljenec v preiskavi zaradi poslov z zaščitno opremo na državnem zavodu za blagovne rezerve. S sodelavko Andrejo Potočnik naj bi bila osumljena kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja oziroma pomoči pri tem dejanju. Med osumljenimi je neuradno tudi Marko Bitenc, direktor Geneplaneta, ki je državi dobavil ventilatorje. Pri tem naj bi prišel do nezakonite premoženjske koristi v višini 1,7 milijona evrov. Toliko naj bi znašala razlika med prodajno in nabavno ceno 90 ventilatorjev, ki jih je od Geneplaneta kupila država, zdaj pa večinoma neodprti stojijo v skladiščih bolnišnic.

Počivalšek in Potočnikova naj bi družbi zagotovila tudi boljši položaj in pogoje kot vsem preostalim dobaviteljem, s katerimi so blagovne rezerve sklepale pogodbe o nabavi zaščitne opreme. Kazenska ovadba v tej zadevi je bila na tožilstvo vložena prejšnji teden, mesec dni po volitvah, je povedala Grah Lazarjeva. Kot smo poročali, naj bi bila ovadba spisana že pred več meseci, vendar naj bi obtičala na njeni mizi.

Kriminalisti NPU so preiskovali tudi sume kaznivih dejanj goljufije na škodo EU in zlorabe položaja pri projektu Strateškega razvojnega inovacijskega partnerstva Turizem (Sript). V tej aferi je imela pomembno vlogo tudi nekdanja kmetijska ministrica, ki je za projekt dobila 35 tisoč evrov bruto plačila. Revizorji pa so Pivčevi očitali, da iz njenih poročil ni razvidna količina dela, in so na neki točki celo podvomili v njeno avtorsko delo. Kljub temu je ni med ovadenimi.

Na NPU so ovadbo po neuradnih informacijah vložili proti nekdanji direktorici Turistične gostinske zbornice Slovenije (TGZS) Klavdiji Perger, dekanu brežiške fakultete za turizem Boštjanu Brumnu in predavateljici na portoroški Turistici Maji Uran Maravič, še piše Necenzurirano.

Estrada

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

pia zemljic
Pia Zemljič

Igralko sin že zgleda 'z viška'

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu