Še nista minila dva meseca od imenovanja Aleksandra Zupančiča na mesto predsednika uprave družbe Elektro Ljubljana, ko je pri največjem slovenskem distributerju električne energije prišlo do odpuščanj. Kot poroča 24ur.com, so z novega vodstva Elektra Ljubljana prejšnji teden napovedali varčevanje »na nivoju uprave podjetja«, medtem ko naj drugih odpovedi pogodb o zaposlitvi ne bi bilo. Včeraj pa je novi predsednik uprave potrdil odpoved pogodbe o zaposlitvi dvema članicama uprave podjetja, Martini Pohar in Alenki Kolar, od nastopa njegovega mandata pa sta odpoved prejeli še vodja službe za korporativno komuniciranje Kristina Sever in svetovalka za odnose z javnostmi Neža Sluga, ki je bila sicer kasneje s polovično plačo ponovno zaposlena na drugo delovno mesto.
Aleksander Zupančič je do leta 2018 vodil brežiško komunalo, kjer je bila proti njemu podana obtožba zaradi kaznivega dejanja kršenja temeljnih pravic delavcev, na čelo Elektra Ljubljana pa prihaja z mesta vodje kabineta ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Poleg nove funkcije Zupančič zaseda tudi mesto v nadzornem svetu Petrola.
Pri Elektru je Zupančič nasledil Andreja Ribiča, ki je bil z mesta predsednika uprave krivdno razrešen, ob tem pa so se pojavili očitki o političnem kadrovanju in pritiskih v družbi, saj naj bi predčasen odhod Ribiču predlagali kar v kabinetu SDS. Odpuščene so na družbo prišle v času Ribičevega mandata, kjer so imele sklenjene pogodbe za nedoločen čas, zaradi tega pa se pojavljajo tudi očitki o kadrovskem obračunavanju. Ribič je bil uradno s položaja predsednika uprave Elektra Ljubljana razrešen zaradi zavlačevanja s prodajo deleža Elektra Ljubljana, po poročanju 24ur.com pa bi bila razrešitev lahko povezana tudi z iskanjem zunanjega investitorja skupaj s podjetjem Gen-I, ki ga je tedaj vodil Robert Golob.
Kljub varčevanju novo vozilo
Kot uradni razlog za odpuščanje Zupančič navaja varčevanje zaradi ukinitve omrežnine, ki jo je Janševa vlada uvedla 1. februarja za obdobje do 30. aprila, a se je novi predsednik uprave že mesec po nastopu nove funkcije zanimal za nakup novega službenega vozila v vrednosti 39 tisoč evrov, ki ga je vmes tudi že prevzel. Po zagotovilih Zupančiča gre pri nakupu novega vozila, katerega vrednost je po njegovih besedah »skladna s priporočili«, za »ustaljeno prakso«.
Izpad dohodkov zaradi ukinitve omrežnin so napovedali pri vseh energetskih družbah, pri Elektru Ljubljana naj bi namesto predvidenih 87 milijonov prihodkov tako letos pričakovali 20 milijonsko znižanje. Približno polovico tega izpada napovedujejo tudi pri družbah Elektro Primorska, Elektro Gorenjska in Elektro Celje, kjer pa odpuščanj zaenkrat ne predvidevajo.