Na inštitutu so predlog zakona, ki ga podpirajo tudi opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB ter neparlamentarna stranka Gibanje Svoboda, v parlamentarni postopek vložil pred dvema tednoma.
V sredo so organizirali zbiranje po vsej državi, njihov cilj pa je zbrati 60.000 podpisov. "Želimo pokazati, da nam ni vseeno. Želimo odpraviti škodljive spremembe trenutne oblasti ter pokazati, koliko nas je, ki se za to borimo," je v današnjem sporočilu za javnost poudarila članica programskega odbora Inštituta 8. marec Maja Koražija.
Na inštitutu so še spomnili, da so deležni pritiskov s strani oblasti, natančneje ministrstva za notranje zadeve. Predstavniki koalicije jih namreč obtožujejo, da je zbiranje podpisov nezakonito, ker da je del neprijavljene predvolilne kampanje. Inštitut je v zvezi s tem dobil poziv za pojasnila od inšpektorata za notranje zadeve. Članica programskega odbora Neža Dvorščak je v današnjem sporočilu navedla, da niso stranka in da nimajo predvolilne kampanje.
Podobne kritike so v koaliciji usmerili tudi v projekt iniciative Glas ljudstva, ki po Sloveniji izvaja terensko akcijo, v kateri spodbuja ljudi, da se udeležijo volitev, pri tem pa jim predstavlja spletno orodje Volitvomat, s pomočjo katerega lahko uporabniki preverijo, stališča katere stranke se najbolj ujemajo z njihovimi.
Inštitut 8. marec pa je ta teden skupaj s Sindikatom taksistov predstavil aplikacijo, preko katere bodo lahko tisti, ki težko pridejo do volišč, poiskali solidarnostne prevoze taksistov in drugih. V tej luči začenja akcijo iskanja za to pripravljenih prostovoljcev.