V pismu, pod katerega se je podpisal vodja pogajalske skupine Jakob Počivavšek, so izpostavili odgovor vlade na njihove zahteve z dne 23. februarja, ki so ga proučili v »luči aktualnih okoliščin doma in v bližnji okolici.« V pogajalski skupini ugotavljajo, da se vlada dialogu s sindikati javnega sektorja izogiba že od maja lani, pri čemer »ne nastopa z argumenti, temveč z demagoškim sklicevanjem na podatke, ki nimajo transparentne in verodostojne metodološke podlage.« Odgovornost glede pogajanj o spremembah plačnega sistema po njihovih navedbah prelagajo na naslednjo vlado, ob tem pa se »nekonsistentno« sklicujejo na »odgovornost glede podlag v proračunskih dokumentih in javnofinančnih posledic morebitnega dogovora s sindikati (ne skrbijo pa je podlage v proračunskih dokumentih in javnofinančne posledice davčne reforme, h kateri poziva v istem dokumentu).« V pogajalski skupini so prepričani, da želi Janševa vlada vnašati razdor med delavstvo, zamegliti prave težave na področju plač v javnem sektorju in zavajati, s tem pa ima jasen cilj, da »v predvolilnem boju zlorabi legitimne sindikalne zahteve po spoštovanju danih zavez in zakonskih načel.«
Na to, da vlada za doseganje svojih ciljev v volilni kampanji zlorabi sindikate, v pogajalski skupini ne pristajajo. Kot so pojasnili, je zato padla odločitev, da pred volitvami ne bodo izvajali stavkovnih aktivnosti. Odločitev je tudi posledica negotove zunanjepolitične in varnostne situacije, k njej pa so prispevale tudi »epidemiološke razmere, ki kljub vtisu, ki ga ustvarja vlada z nenadnim sproščanjem ukrepov pred volitvami, še vedno niso nedolžne,« so še pojasnili. Poudarili so še, da to ne pomeni, da sindikati od sindikalnih aktivnosti odstopajo. Stavko, za katero se je opredelila velika večina sindikatov javnega sektorja, bodo izvedli po »konstituiranju nove sestave Državnega zbora, če stranke, ki bodo zastopane v Državnem zboru, ne bodo nemudoma pristopile k pogajanjem s sindikati javnega sektorja.« Sindikati javnega sektorja naslednji vladi ne bodo naklonili pregovornih 100 dni miru, so še navedli in dodali, da bodo čas volilne kampanje izkoristili za pripravo na izvedbo savkovnih aktivnosti.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimir Štrukelj je na drugi strani dejal, da stavka, ki so jo za 9. marca napovedali v šolstvu, vendarle bo, poroča portal 24ur. Štrukelj je dejal, da v Svizu niso prejeli nobenega vabila na pogajanja, še manj pa predloga za sklenitev stavkovnega sporazuma.