Ne, tudi tokrat bo obravnava zaradi žaljivega tvita o novinarkah Mojci Šetinc Pašek in Eugeniji Carl, odpadla. Slovenski premier Janez Janša namreč potuje v Ukrajino, kjer se bo jutri in v petek srečal s premierjem Denisom Šmigalom in predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Namen obiska v tem kritičnem času, ko se je Ukrajina znašla med Rusijo in ZDA, je po uradnih besedah iz premierjevega kabineta izkazati podporo Slovenije evropski in evroatlantski perspektivi Ukrajine ter potrditi zavezanost Slovenije politiki ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine v okviru njenih mednarodno priznanih meja, so sporočili iz premierjevega kabineta.
Oblikovalci urnika obravnav na celjskem sodišču res nimajo sreče. Mar bi preverili v premierjevem kabinetu, kdaj ima nujne opravke in službene poti, in kdaj ima čas za prihod na sodišče.
Taktika zavlačevanja
Zagovornik novinark, odvetnik Stojan Zdolšek, je na eni od prejšnjih obravnav ali poskusov obravnav spomnil, da se zastaranje bliža zelo hitro. Zadeva namreč zastara 24. maja, Janševa obramba, ki jo vodi "hišni odvetnik" SDS Franci Matoz, ki kljub vse večjemu številu funkcij v nadzornih svetih uprav državnih podjetij, najde čas, po besedah Zdolška deluje v smeri zavlačevanja. Po Zdolškovih besedah bi se zadeva lahko zaključila v enem samem dnevu, a se mora Janša prikazati na sodišču, saj sojenje v odsotnosti v tem primeru ni možno. Zdolšek je zato predlagal, da se Janši vabilo na sodno obravnavo vroči osebno in ne zgolj preko odvetniške pisarne.
Ponovimo. Novinarki RTV Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl že skoraj šest let poskušata na sodiščih doseči pravico glede žaljivega tvita, ki ga je marca 2016 o njima spisal Janša. Postopek bi se moral ponovno začeti 9. februarja, a se Janša na sodišču ni pojavil, saj je bil na domačem samotestiranju na koronavirus pozitiven.
Janša je že na prvem sojenju leta 2018 pojasnjeval vsebino tvita iz marca 2016, v katerem je med drugim zapisal, da na "neki Facebook strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C. in Mojce P. Š.". Kot je takrat dejal v zagovoru, ni mislil na spolno, ampak na medijsko prostitucijo. Tožnici pa sta vztrajali, da je bil poniževalen in žaljiv do njiju kot žensk in novinark.
Celjsko okrožno sodišče je Janšo v prvem postopku nepravnomočno obsodilo na tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta ter mu naložilo plačilo stroškov sodnega postopka v zvezi z žaljivim tvitom na račun novinark, nato pa je višje sodišče sodbo razveljavilo zaradi napake pri izbiri sodnika porotnika. Ponovljeno sojenje bi se moralo začeti 1. junija lani, a se je kmalu ustavilo, saj je Janšev zagovornik Matoz zahteval, da se sojenje delegira na drugo sodišče. O tem je vrhovno sodišče odločalo sedem mesecev. Ker je pred odločitvijo vrhovnega sodišča minilo toliko časa, so morali sojenje začeti znova.