Za en mesec

Konec računovodske nočne more? Roke za oddajo obračunov in letnih poročil podaljšali ...

S.R.
23. 2. 2022, 12.00
Deli članek:

Križev pot, ki so ga lani prehodili računovodski servisi, bo letos kot kaže nekoliko manj naporen in kaotičen.

Profimedia
/

Kot so zapisali na spletišču Zbornice računovodskih servisov (ZRS), je državni zbor na včerajšnji izredni seji sprejel Zakon o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu, ki vključuje tudi določilo o podaljšanju roka za oddajo davka od dohodka iz dejavnosti (DohDej) in davka od dohodka pravnih oseb (DDPO) ter letnih poročil za leto 2021.

Obračune in letna poročila je na običajno leto treba oddati do konca marca, a je zadnje leto podobno kot leto pred tem vse prej kot običajno, zaznamovala ga je namreč epidemija covida-19, zato so letos ta rok podaljšali do 30. aprila. A tudi ta rok ne bo veljal. Kot so namreč pojasnili na Finančni uprava RS (Furs), ta dan pade na soboto, zato bo skrajni rok za predložitev obračunov DDPO in DohDej torek 3. maja, kar velja tudi za priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov. Dodali so še, da je ta informacija zaenkrat zgolj informativne narave, saj zakon še ni objavljen v uradnem listu.

Pri ZRS so ob tem navedli, da so si za podaljšanje rokov prizadevali že od novembra lani. Ministrstvo za finance in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo so sicer pozvali, naj rok podaljšajo za dva meseca, in sicer do 31. maja, a pozdravljajo tudi enomesečno podaljšanje.

Ob tem naj spomnimo, da so računovodski servisi lani doživljali pravo kalvarijo, saj na ministrstvu za finance niso želeli prisluhniti njihovim prošnjam za podaljšanje rokov. Njihovo delo je bilo zaradi številnih ukrepov močno oteženo, ukvarjati so se namreč morali s številnimi izrednimi poslovnimi dogodki, subvencijami, pomočmi, nadomestili, odlogi. Za podaljšanje so prosili že lani, a jih je ministrstvo za finance takrat uslišalo tik pred zdajci, ko so pristojni ugotovili, da je le nekaj dni pred koncem roka oddana le polovica vseh poročil. Takrat so na vrat na nos roke podaljšali kar z določilom, ki so ga vtaknili v Zakon o izvrševanju proračuna. Računovodski servisi so se torej upravičeno bali, da jih tudi letos čaka podoben kaos.