Največji zaposlovalci

Bruto plače zaposlenih naj bi bile letos višje za pet odstotkov

Luka Tetičkovič
23. 2. 2022, 05.51
Posodobljeno: 23. 2. 2022, 10.22
Deli članek:

Slovenska podjetja z največjim številom zaposlenih smo vprašali, kakšna zvišanja plač načrtujejo. Čeprav dodana vrednost zaposlenega vztrajno raste, bodo usklajevali le z inflacijo.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Med največje zaposlovalce v Sloveniji spadajo trgovec Mercator, proizvajalec bele tehnike Gorenje, farmacevta Lek in Krka ter živilskopredelovalna skupina Perutnina Ptuj.

Gorenje zvišuje plače kljub izgubi

V Gorenju so bile decembra vse plače višje za pet odstotkov glede na prejšnje leto. »V skladu s kolektivno pogodbo enkrat letno usklajujemo plače z inflacijo in produktivnostjo, to uskladitev bomo tudi letos opravili februarja, točna višina pa še ni znana,« sporočajo iz šoštanjske multinacionalke, ki je del skupine Hisense. V Gorenju je 5991 zaposlenih, družba pa je po podatkih portala Gvin leta 2020 beležila izgubo v višini 11,5 milijona evrov; rezultat se je glede na prejšnja leta izboljšal, z nihanji v zadnjih petih letih se je v splošnem izboljšala tudi dodana vrednost na zaposlenega. Glede na leto 2016 se je leta 2020 dvignila za 127,82 odstotka.

Glede na stanje na trgu dela v Gorenju plače posebej prilagajajo za deficitarne tehniške profile, kot so strojniki, tehnologi, vzdrževalci ter inženirji strojnih, elektro in elektronskih smeri.

Mercator nagrajuje delovno uspešnost

Iz skupine Mercator, ki v Sloveniji zaposluje 9726 ljudi, niso sporočili, za koliko odstotkov nameravajo povišati ali so že povišali plače. Po podatkih portala Gvin se je v skupini Mercator dodana vrednost na zaposlenega v preteklih petih letih dvignila za skoraj polovico, natančneje za 142,7 odstotka. Skupina kljub temu še vedno beleži izgubo, leta 2020 je znašala 55,4 milijona evrov. V Mercatorju medtem izplačujejo dodatek za delovno uspešnost v maloprodaji. Letos pa so začeli izvajati tudi sklep o dodatku za ohranjanje plačnih razmerij med sistematiziranimi delovnimi mesti v maloprodaji in logistiki za večje število delovnih mest, kot je to veljalo lani. Konkretnih podatkov niso sporočili.

Bobo
V Mercatorju so do zdaj nagrajevali predvsem delovno uspešnost v maloprodaji, to lahko zdaj pričakujejo tudi logistiki.

Krka zvišuje plače za 4,9 odstotka

Družba Krka ima v Sloveniji 5679 zaposlenih. Iz njene službe za odnose z javnostmi sporočajo, da so letos vsem zaposlenim in zaposlenim prek agencij plače dvignili za 4,9 odstotka. Ob tem jih dodatno motivirajo z različnimi sistemi nagrajevanja, ki temeljijo »na prepričanju, da je treba sodelavce za njihovo delo in dosežke tudi nagraditi, zato nagrajujemo individualno in skupinsko delovno uspešnost«.

Po podatkih portala Gvin se je dodana vrednost na zaposlenega v družbi Krka dvignila za 146,54 odstotka. Podatki so preračunani za obdobje med letoma 2016 in 2020. Leta 2020 je imela Krka 258 milijonov evrov dobička.

Lek brez konkretnih podatkov

V družbi Lek, ki je del skupine Novartis, konkretnih podatkov niso razkrivali, so pa plače v podjetju konkurenčne in usklajene s prakso v farmacevtski industriji; 4823 zaposlenih nagrajujejo glede na delovno uspešnost. »Glede na Novartisove vrednote in vedenja skupaj s sodelavcem naredimo plan, na kakšen način naj posameznik cilje doseže. Sodelavci se nagrajujejo glede na njihov prispevek in to, kako in v kakšnem obsegu podjetje doseže zastavljene cilje,« sporočajo iz Leka.

Glede na podatke s portala Gvin, ki v primeru Leka podatek o dodani vrednosti na zaposlenega vključujejo le za leti 2019 in 2020, je dodana vrednost na zaposlenega v podjetju padla, in sicer za 11,3 odstotka. Leta 2020 je Lek beležil 140 milijonov evrov dobička.

Perutnina Ptuj bo plače dvignila nad inflacijsko stopnjo

V Perutnini Ptuj zaposlujejo več kot dva tisoč ljudi. Pravijo, da so se v preteklih letih intenzivno osredotočali na vrsto investicij z namenom zviševanja produktivnosti, zato bodo letos sposobni za plače nameniti 4 milijone evrov več kot v letu 2021.

»Dvig plač, ki zajema predvsem zaposlene v proizvodnih procesih in drugih poslovnih procesih, je v povprečju nad letno inflacijsko stopnjo,« pravijo. Ob tem uvajajo nov način merjenja delovne uspešnosti, v katerega trenutno zajemajo višje in srednje vodstvo, do konca leta pa bodo novost vpeljali na vseh organizacijskih ravneh.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij