Socialni demokrati opozarjajo, da je ob dvigu minimalne plače nujno zagotoviti dvig osnovnih plač in predvsem zagotoviti korekcijo plačnih razmerij.
Zakaj niso zadovoljni zaradi poteze ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja? Ker se jim zdi to premalo, saj toliko, 4,9 odstotka, znaša že dvig življenjskih potrebščin v letu 2021.
Poslanec SD Soniboj Knežak meni, da bi se morala minimalna plača še bolj povišati. Najbolj ranljive v teh časih »pestijo enormne podražitve osnovnih življenjskih dobrin, stiska jih tudi energetska revščina in jim zaradi inflacije kopni realna kupna moč,« razmišlja Knežak, ki ne razume ministra, ki je 'zmogel zagotoviti' le minimalno nujno korekcijo plače, kot mu nalaga zakon.
Socialni demokrati so že lansko jesen na ministra Cigler Kralja naslovili več zahtev zahtev:
- Nemudoma naj se ugotovi novo višino minimalnih življenjskih stroškov v RS zaradi neusklajenosti z dejanskimi življenjskimi stroški gospodinjstev in tako omogoči ustrezno določitev višine minimalne plače ter drugih zakonskih obveznosti države.
- V skladu z Zakonom o minimalni plači socialnim partnerjem na podlagi novo ugotovljene višine minimalnih življenjskih stroškov v RS naj se predlaga določitev minimalne plače za leto 2022 v višini 140% minimalnih življenjskih stroškov z navezavo na davčne predpise, ki omogočajo določitev bruto zneska minimalne plače.
- Vlada RS naj najkasneje v roku 30 dni pripravi in v Državni zbor posreduje spremembo Zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki bo določala, da se ugotavljanje nove višine minimalnih življenjskih stroškov v RS, na podlagi dosedanje metodologije izvede vsako leto najkasneje do meseca novembra tekočega koledarskega leta.
- Odpravi naj se pogoj, da mora za določitev nove višine osnovnega zneska minimalnega dohodka novo izračunana višina kratkoročnih minimalnih življenjskih stroškov za 15 % presegati zadnjo veljavno višino kratkoročnih minimalni življenjskih stroškov.
Za najbolj ranljive le drobtinice
Se je kaj od tega uresničilo? »Nič,« pravi Soniboj Knežak. »Najslabše plačani delavci in delavke še naprej bijejo plat zvona ob dani draginji. Aktualna vlada si ob tem drzne še hvaliti, kako je Slovenija gospodarsko uspešna ter sprejema dohodninsko in drugo davčno zakonodajo, ki največ deli najbogatejšim, ljudje pod pragom revščine pa so, tudi v primeru včerajšnje napovedi "dviga" minimalne plače, deležni zgolj drobtinic.«
Za spremembo modela
V SD se bodo zato še naprej zavzemali za dvig minimalne plače. Če bodo prišli po volitvah v vlado, se bodo zavzemali za prevetritev »zastarelega modela izračuna minimalne plače«. Po njihovem mnenju mora odražati realnost časa in danih razmer, delavkam in delavcem pa omogočiti dostojno življenje in dvig nad prag revščine.