Da obvezno cepljenje v celoti podpirajo, je odgovorilo 23 odstotkov vprašanih, enak delež ga podpira deloma. Na drugi strani mu deloma nasprotuje 12 odstotkov, v celoti pa 36 odstotkov. Šest odstotkov je neopredeljenih.
"Če ne upoštevamo šestih odstotkov neopredeljenih, je sicer razmerje 51:49 v korist tistih, ki obveznemu cepljenju bolj nasprotujejo, a ker razlika ni statistično značilna, lahko povzamemo, da je javnost pri vprašanju obveznega cepljenja razdeljena na polovici," so zapisali. V prvi polovici julija 2021 je bilo to razmerje 56:46, odstotek neopredeljenih pa je bil enak, je pokazala raziskava.
Raziskovali so tudi stališče do pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Ko je bil ta pogoj uveden, je bilo razmerje 53:47 proti pogoju, v zadnji meritvi v preteklem vikend pa je podpora PCT pogoju postala že krepko večinska, razmerje je sedaj 65:35 v korist pogoju PCT.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Še vedno močno prevladujejo negativna doživljanja razmer. Indeks optimizma, ki kaže oceno razvoja epidemije, je sicer boljši kot v istem obdobju lani, a s pomembno razliko, saj se je takrat izboljševal, zdaj pa upada. "Glede na trenutne okoliščine lahko pričakujemo, da se bo negativni trend nadaljeval," so zapisali.
Edini indikator, ki vztraja na nižjih vrednostih kot konec leta 2020, je zaupanje v vlado na področju omejevanja širjenja virusa, kažejo rezultati. Stopnja zaupanja, ki odraža razliko med tistimi, ki vladi bolj ali zelo oz. manj ali sploh ne zaupajo, znaša trenutno -50, v istem obdobju lani je bila ta stopnja -44. Najnižja do sedaj izmerjena vrednost je bila sicer izmerjena sredi novembra letos, -60.
Izdelali so tudi oceno skupnega števila vseh prebivalcev, ki so kadarkoli preboleli covid ali so polno cepljeni. Po njihovi oceni je bilo na dan 24. decembra takšnih 72 odstotkov vseh prebivalcev. Tokratno raziskavo Novanormalnost so opravili med 24. in 26. decembrom na vzorcu 523 vprašanih.