Čez 14 dni Bergamo?

FOTO: Na oblegani Metelkovi naval na cepiva, izpred cepilnih centrov se vijejo dolge kolone

S.R.
3. 11. 2021, 12.34
Posodobljeno: 3. 11. 2021, 15.35
Deli članek:

Se Sloveniji obeta italijanski scenarij z začetka epidemije? Robert Carotta iz Splošne bolnišnice Jesenice je za Novice Svet24 povedal, da morda že v roku 14 dni.

Bobo
Gneča pred cepilnim centrom v Zdravstvenem domu Ljubljana na Metelkovi ulici.

Ljubljanska Metelkova ulica, kjer se nahaja Zdravstveni dom Ljubljana, ob njem pa prikladno tudi točka za samoplačniško testiranje z metodo PCR, je od zgodnjih jutranjih ur bržkone najbolj oblegana ulica v slovenski prestolnici. Pred točko za testiranje se vijejo dolge kolone jeklenih prikazni, v katerih na svoj PCR test, ki ga lahko opravijo kar iz avtomobila, čakajo zaskrbljeni državljani, pa tudi kakšen manj zaskrbljen, a toliko bolj radoveden in jezen predvsem zaradi kolone.

Bobo
Gneča pred cepilnim centrom v Zdravstvenem domu Ljubljana na Metelkovi ulici.

Na drugi strani se pred zdravstvenim domom vijejo dolge kolone tistih, ki se želijo cepiti. Na žalost to v večini primerov najverjetneje niso ljudje, ki se doslej še niso cepili, temveč predvsem tisti, cepljeni z vektorskimi cepivi Astrazeneca in Janssen, ki so prišli po tretji odmerek. Posvetovalna skupina za cepljenje, ki jo vodi infektologinja Bojana Beović, je namreč včeraj izdala nova priporočila, v skladu s katerimi je v primeru vektorskih cepiv cepljenje s poživitvenim odmerkom možno že po dveh mesecih od polnega cepljenja. O podobnih prizorih, torej dolgih vrstah željnih cepiva, poročajo tudi iz parkirne hiše nakupovalnega središča Aleja v ljubljanski Šiški, kjer je prav tako mogoče cepljenje in kjer je pred opoldnevom v vrsti za cepivo čakalo približno 100 ljudi. Vrste so tudi pred cepilnimi centri v Mariboru.

Bobo
Vrsta za cepljenje in testiranje v Mariboru.

Kot opozarjajo strokovnjaki, nikoli ni prepozno, da se za cepljenje odločijo še tisti omahljivci, ki ob katastrofalnih razmerah v slovenskih bolnišnicah in velikem razmahu epidemije še vedno tehtajo, ali ni morda bolje, da se skozi njo prebijejo brez kakršne koli zaščite. »Še vedno je čas za cepljenje, ki vas lahko reši pred hospitalizacijo. Čeprav je do polne zaščite potreben mesec dni, pa že dva tedna po prvem odmerku cepiva svojemu imunskemu sistemu omogočite nekaj prednosti pred virusom,« je denimo že včeraj na Twitterju poudaril Roman Jerala s Kemijskega inštituta.

Bobo
Gneča pred cepilnim centrom v Zdravstvenem domu Ljubljana na Metelkovi ulici.

In razmere v slovenskih bolnišnicah so resnično katastrofalne, kritične, nekateri vidnejši obrazi slovenskega boja z epidemijo pa že nekaj tednov opozarjajo, da nas morda čaka »Bergamo,« torej italijanski scenarij z začetka epidemije, ko so tamkajšnje bolnišnice pokale po šivih in se tudi razpočile. Na ta scenarij je danes za časnik Novice Svet24 opozoril Robert Carotta iz Splošne bolnišnice Jesenice, ki je hkrati sodelavec vladne strokovne skupine za covid-19. »Ob tem trendu rasti se bomo v roku 14 dni srečali s preobremenitvijo slovenskega zdravstva, kar pomeni, da bo zmanjšana kvaliteta obravnave vseh nujnih urgentnih stanj covid in necovid pacientov. Že zdaj je odložena obravnava vseh elektivnih pacientov. Kako bo to zgledalo, pa je verjetno odgovor fotografija iz pred leta in pol iz Italije.« Več o tem, kako dramatične so razmere v slovenskih bolnišnicah in kaj vse nas čaka že v naslednjih tednih, ko bo morda potrebna že triaža, bo na voljo v jutrišnji tiskani izdaji Novice Svet24.