Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Afganistan

Talibanske težave z Islamsko državo

B.K.
3. 11. 2021, 11.02
Posodobljeno: 3. 11. 2021, 11.06
Deli članek:

Nekdaj so sami načrtovali teroristične napade, zdaj so njihove žrtve.

Reuters
Oboroženi pripadniki Talibanov se zdaj, v opremi, ki so jo za sabo pustili ameriški vojaki, borijo proti pripadnikom Islamske države, ki sprožajo teroristične napade.

V torek sta afganistansko prestolnico Kabul stresli dve eksploziji, v katerih je umrlo vsaj 23 ljudi, ranjenih pa je bilo vsaj 50. V napadu na vojaško bolnišnico, ki naj bi ga sprožila islamistična teroristična skupina Islamska država, je bil ubit tudi eden izmed talibanskih vojaških voditeljev Hamdulah Mokhlis. Mokhlis se je z enoto mudžahedinov odzval na napad, v kasnejši izmenjavi ognja s pripadniki Islamske države pa je poleg njega umrlo še devet pripadnikov talibanskih oboroženih enot.

Mokhlis je bil član mreže Hakani, semi avtonomne gverilske skupine, ki se na strani Talibanov bori že od njihovega prvega pohoda na oblast leta 1996. Njegova smrt kaže na vse večje težave, ki jih imajo zdaj vladajoči Talibani s še bolj skrajnimi islamisti, zbranimi v skupini Islamska država.

Ameriški časnik The Wall Street Journal je pred dnevi poročal, da naj bi v vrste Islamske države vstopalo vse več pripadnikov oboroženih sil, ki so bili zvesti nedavno pobegli vladi. Pripadniki nekdaj vladne vojske, so se po umiku ameriških oboroženih sil iz Afganistana razbežali, nekateri pa naj bi se priključili Islamski državi, poroča časnik.

Talibanska oblast navedbe časnika zavrača. “Nemogoče je, da bi se predstavniki varnostnih sil nekdanje vlade vključevali v Daesh [Islamsko državo]. Glede tega nimamo nobenih dokazov, to ni mogoče,” je po poročanju ruske tiskovne agencije Sputnik članek komentiral tiskovni predstavnik Talibanov.

Talibani, fundamentalistično islamsko in paštunsko gibanje, ki je nastalo iz mudžahedinskih borcev, ki so se v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja borili proti Sovjetski zvezi, so v začetku letošnjega avgusta začeli z vojaško ofenzivo proti oboroženim silam tedanje vlade, ki so jo vojaško podpirale Združene države Amerike. V Kabul so vkorakali 15 avgusta, ko so od tam pobegnile vladne sile. Do konca avgusta so ameriški vojaki zapustili Afganistan, z njimi pa tudi mnogi vladni podporniki, Talibani pa so prevzeli oblast. Odtlej se Talibani, ki so na oblasti, soočajo s serijo terorističnih napadov, ki jih sproža še bolj skrajna fundamentalistična skupina Islamska država.