»Na koncu poti je vedno ena pot. Ni jih več, kot v pesmi«

Krek zapretil: »Rojeva se nova varianta, za 20% bolj kužna«

S.R./G.G.
20. 10. 2021, 14.28
Posodobljeno: 20. 10. 2021, 15.30
Deli članek:

O aktualnem stanju epidemije covida-19 v Sloveniji je danes spregovoril direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek.

Bobo
»V tem boju proti virusu se nismo izkazali kot narod, ki sodeluje,« je danes dejal Krek.
O izdajanju lažnih potrdil o cepljenju in drugih goljufijah
»PCT je orodje, ki nam odpira družbo. Vsi bi morali biti hvaležni, da imamo PCT. Daje nam svobodo, morali bi ga čuvati kot punčico lastnega očesa.«

Krek je spregovoril o razmerah v Sloveniji in drugih evropskih državah, a je predvsem izpostavil, da se ob različici delta »rojeva nova varianta, za 20% bolj kužna.« Kot je poudaril, bo, če bo premagala delta različico, bistveno bolj kužna, zato se moramo pripraviti na nov izziv. Gre sicer za prve informacije, ki po njegovih navedbah prihajajo iz Združenega kraljestva, kjer da so opazili »večjo kužnost in večjo hospitalizacijo.« Informacije so sicer še skope, po navedbah Kreka pa bo trajalo še nekaj časa, da »bomo ugotovili njene značilnosti, je pa prav, da opozorimo pravočasno.«

Gre sicer za »podrazličico« delta različice z oznako AY.4.2, o kateri v zadnjem dnevu obširno poročajo britanski mediji. A zadeva ni tako preprosta. Kot je namreč na Twitterju opozoril ameriški znanstvenik in direktor raziskovalnega inštituta Scripps Eric Topol, o tej različici z domnevno dvema novima mutacijama na proteinu S, ki so jo odkrili v približno 10 odstotkih vzorcev v Združenem kraljestvu, vemo še precej premalo. Obstaja možnost, da je »nekoliko bolj kužna od delte,« a Topol poudarja, da gre v tem primeru, vsaj dokler to ne bo potrjeno, zgolj za »strašenje.« Nekatere analize namreč kažejo, da zagotovo ne predstavlja takšnega preskoka, kot sta ga pred tem različici alfa in delta.

Selitev na vzhod

Kar zadeva razmere po Evropi, je Krek pojasnil, da se je pritisk epidemije z zahoda preselil na vzhod, pri čemer je trenutno najhuje v baltskih državah, Romuniji in Bolgariji, tudi pri nas pa ni rožnato, daleč od tega. Poudaril je, da gremo v zimsko obdobje s posebnimi pogoji, saj sta zunaj mraz in megla, zato se ljudje zadržujejo v notranjih prostorih, in »če ti niso dobro prezračeni, imamo težavo.« Po navedbah Kreka lahko računamo, da se bo število okuženih v naslednjih mesecih povečevalo, pri čemer bo v državah z višjo precepljenostjo ta trend upočasnjen. Izpostavil je še, da je pojavnost na 100.000 prebivalcev v Sloveniji nekoliko višja od tiste v sosednjih državah, v primerjavi z njimi pa se povečuje tudi reprodukcijsko število R0. »Trend se bo nadaljeval. Do kam?« se je vprašal Krek in si odgovoril, da bo vse odvisno od tega, kako bomo z ukrepi uspeli omejiti mobilnost in nadaljnje širjenje.

Smrti bi bilo mogoče preprečiti s cepljenjem

Milan Krek je, kot kaže iz njegovih besed, ošvrknil tudi početje nekaterih politikov.  »Delati moramo tudi kaj iz moralnih nagibov. Ne le iz tistih, ko gre v zadnji žep, v denarnico.«

Krek se je dotaknil tudi umrljivosti. Po njegovih navedbah največje število smrti, povezanih s covidom-19, beležijo v državah z nizko precepljenostjo. Znova je poudaril, kar je izpostavil že pred meseci, da je »večina smrti v jesensko-zimskem času nesmiselnih,« torej da bi te osebe, v kolikor bi se zaščitile s cepivom, preživele. Ob tem je dodal, da se umrljivost verjetno še ne bo »kar kmalu umirila.« Največje število novih primerov okužbe sicer trenutno beležijo v starostnih skupinah 15-24 in 35-44 let. V prvi prevladujejo srednješolci in študentje, v drugi pa delovno aktivna populacija, ki je po Krekovih besedah »zelo mobilna.« Te starostne skupine so tudi nižje precepljene.

O preverjanju PCT v gostinskih lokalih

Krek je dejal, da je imel z gostinci večkrat debate. »Gostinci morajo pač spremeniti svoj poslovni model, če hočejo dobiti svoje goste nazaj. Zagotoviti morajo, da je njihov prostor varen.«

Na koncu je le ena pot

In če se bodo razmere v naslednjih tednih bistveno poslabšale, če bi prišlo do tega, da bi bile vse razpoložljive postelje v bolnišnicah zasedene. »Na koncu poti je vedno ena pot. Ni jih več, kot v pesmi. Če bodo postelje zasedene, bo treba javno življenje zapret,« je bil za hipec črnogled Krek, ki še vedno verjame v slovenski narod, verjame, da bodo izbrali prav, se cepili in upoštevali zdaj že znane zaščitne ukrep pred širjenje koronavirusa.