gladovna stavka

Joško Joras se ni obrnil na slovensko ministrstvo za zunanje zadeve

J.P./STA
5. 10. 2021, 16.13
Posodobljeno: 5. 10. 2021, 16.18
Deli članek:

Začel je gladovno stavko, ker so mu hrvaški organi z izvršbo zasegli kmetijsko zemljišče, za katerega je plačeval najemnino slovenskemu skladu kmetijskih zemljišč in gozdov.

STA
Joško Joras

V zvezi z gladovno stavko Joška Jorasa so danes na ministrstvu za zunanje zadeve za STA pojasnili, da se lahko Joras za pomoč vedno obrne tako na MZZ kot na slovensko veleposlaništvo v Zagrebu, ki je sicer že poskusilo stopiti v stik z njim.

Ob tem so na MZZ zapisali, da se Joras doslej glede zasega nepremičnin in živali ni obrnil na ministrstvo. Poudarili so tudi, da je arbitražna razsodba o meji med Slovenijo in Hrvaško veljavna ter sta jo obe državi v skladu z mednarodnim pravom dolžni spoštovati.

Implementacija arbitražne razsodbe

Opisane in podobne situacije, ki neizogibno nastanejo po razsodbah o meji, se običajno rešujejo v procesu implementacije razsodbe. Do dvostranske implementacije - kljub večkratnim predlogom Slovenije - zaradi neodzivnosti Hrvaške žal ni prišlo. Slovenija si v bilateralnih odnosih s Hrvaško še naprej aktivno prizadeva za implementacijo arbitražne razsodbe, so zapisali.

Da bi se izognila podobnim razmeram, je Slovenija po razsodbi arbitražnega sodišča prebivalcem ob meji omogočila pravice za ureditev njihovega položaja po arbitražni razsodbi z zakonom. To možnost pa je imel tudi Joras. Gre za zakon o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med vladama Slovenije in Hrvaške iz leta 2017 oziroma 2019, so poudarili.

Pričakoval posredovanje Slovenije

Joras je, kot je v petek poročal časnik Delo, začel gladovno stavko, ker so mu hrvaški organi z izvršbo zasegli kmetijsko zemljišče, za katerega je plačeval najemnino slovenskemu skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Po arbitražni razsodbi je zemljišče pripadlo Hrvaški, ki pa razsodbe ne priznava, in Joras je očitno pričakoval posredovanje Slovenije.

Sodni izvršitelj je dan pred tem v spremstvu hrvaške policije Jorasu preprečil dostop do približno 5000 kvadratnih metrov zemljišča, na katerem je imel Joras sadovnjak ter hlev s senikom. Zasegli so mu tudi konja in dve kravi.

Joras je omenjeno parcelo v zakup od sklada kmetijskih zemljišč dobil leta 2002 in nedavno pogodbo podaljšal še za 30 let do leta 2047. Skladu je tudi redno plačeval zakupnino in je vpisan v zemljiško knjigo k.o. Sečovlje.

Za območje v neposredni bližini mejnega prehoda Sečovlje in Jorasove hiše je sicer Hrvaška leta 1993 kljub nasprotovanju Slovenije vzpostavila lastni kataster in Jorasovega zakupa ni priznavala. Zemljišče je prodala bližnjemu podjetju Casino Mulino. To je zdaj zemljišče dobilo tudi v posest.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala