delo in revščina

Velika večina slovenskih kmetic še vedno brez vseh socialnih pravic

Senka Dreu/Štajerski tednik
2. 9. 2021, 05.50
Deli članek:

Kmetovanje velja za tradicionalno moško stvar, čeprav je jasno, da je na kmetiji še kako potrebna ženska roka. Kljub temu so kmetice še vedno (pre)pogosto pozabljene in odrinjene na rob, ne soodločajo pri vodenju domačega podjetja, kar kmetija v bistvu je, nimajo lastnih prihodkov in le redke so socialno zavarovane.

SM
Sogovornica poudarja, da je največ predvsem na ženskah samih: da se znajo postaviti zase, da si izborijo svoj položaj in svoj denar.

Čeprav nosijo veliko breme dela na kmetijah, kmetice ostajajo izrazito ranljiva skupina. Po statističnih podatkih 20 odstotkov slovenskih kmetij vodijo ženske. Irena Ule, predsednica Zveze kmetic Slovenije, pravi, da si zgolj štiri odstotke gospodaric do 40. leta starosti, torej žensk, ki so upravljavke kmetij,  plačuje prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

»Ti podatki se razlikujejo glede na statistični model, a tudi če so številke v resnici kaj boljše, so še zmeraj daleč od zadovoljivih. Dejstvo je, da za kmečko žensko ni poskrbljeno in je običajno zadnja na kmetiji, ki bi jo socialno zavarovali, saj zanjo nekako zmeraj zmanjka denarja. Seveda drži, da je plačevanje dvojnih prispevkov za neko manjšo kmetijo velik zalogaj, a moramo nekako poseči v zavest, da ljudje spoznajo, da lahko nekaj dobiš le, če nekaj tudi vložiš.« Včasih so »upokojene« kmetice dobile vsaj državno pokojnino, dodaja, a je bila ta kasneje ukinjena. »Saj ni bilo bogve kaj, je pa bil neki denar, ki je bil samo njihov.«

Zaprta v sobi z enim obrokom na dan

»Ženske so zdaj še več doma, njihove težave so zaprte med štirimi stenami, pogosto se glede tega nimajo na koga obrniti, saj so družinski odnosi napeti. Poslušam grozljive zgodbe o zlorabah in trpljenju, zadnja se me je dotaknila tista o 81-letni gospe, ki je vse življenje garala, na stara leta pa ostala brez vsega, zaprta je v sobi in dobi le en obrok na dan.«

Za spremembe na bolje je treba delati na obeh straneh: tako na strani države kot pri spreminjanju miselnosti in ustaljenih vzorcev na samih kmetijah, je prepričana. »Dokler je vse v redu in se na kmetiji lepo razumejo, ni težav, a odnosi se spreminjajo, tu so generacijski prevzemi, prisoten je alkohol, precej je nasilja in posledično psihičnih težav. Zato moramo nekako poskrbeti za varstvo teh žensk in v prvi vrsti ovrednotiti njihovo delo.«

Delo kmetice je treba ovrednotiti

Kar seveda ni tako preprosto, dodaja Uletova, saj je meja med gospodinjskim in kmečkim delom tu precej zabrisana. »Če namreč ženska pometa dvorišče, to najbrž sodi h gospodinjskim opravilom, saj ta 'doletijo' vsako od nas, ki ima dvorišče, če pa dela na njivi, to spada pod njeno delo, to je njena služba, če hočete. Če njeni otroci ne hodijo v vrtec, ker je mama pač doma, je tudi to njeno delo, njena služba. Veliko jih je zadolženih za dopolnilne dejavnosti na kmetiji, čeprav niso nosilke, torej v bistvu one zaslužijo, denar pa gre v skupno ali moževo blagajno. In mora potem prositi in biti hvaležna za vsak par nogavic. Šele ko bodo ta razmerja jasno določena, bo mogoče delati korake naprej. A je največ predvsem na ženskah samih: da se znajo postaviti zase, da si izborijo svoj položaj in dobijo svoj denar. Tako bodo lahko bolj samozavestne pa tudi samostojne. Kaj sploh preostane ženski, ki ni zavarovana in živi v družini z nemogočimi odnosi? V takem primeru je precej bolj socialno ogrožena kot njen mož, kar je lahko velik problem ob družinskih nesoglasjih, ločitvah, menjavah generacij. Dokler je mlada, še ima možnost oditi, ko ostari, pa je na milost in nemilost prepuščena partnerju ali otrokom.«

Naj ozavestijo svoje pravice

Irena Ule meni, da se je država doslej bistveno premalo ukvarjala s položajem žensk na podeželju; zlasti jo boli krivica, da lahko nekdo, ki ni nikdar delal, prejema socialno pomoč, kmetica, ki se je dobesedno iztrošila na kmetiji, pa ni upravičena do ničesar. Marca 2019 je bil sicer kot posvetovalni organ tedanje kmetijske ministrice Aleksandre Pivec ustanovljen Svet za ženske na podeželju, ki ga vodita Vlasta Nussdorfer in Uletova. Dajejo predloge za izboljšanje položaja kmetic in delijo strokovna mnenja k ukrepom, tako kmetijskih kot tudi drugih politik, ki imajo vpliv na položaj žensk na podeželju. »A, kot rečeno, je pred nami še veliko dela, tako glede sistemsko-generacijskih rešitev za kmetice kot glede njihovega ozaveščanja. Pri čemer me zlasti skrbi usoda tistih, ki se ne vključujejo v naše aktivnosti.«

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog