»žal stopicljamo na mestu«

Tudi v Slovenijo prihaja »delta cunami«

S.R.
23. 7. 2021, 06.53
Posodobljeno: 23. 7. 2021, 07.51
Deli članek:

Roman Jerala s Kemijskega inštituta pričakuje, da bo podobno kot v drugih državah, kjer zaradi delte strmo raste število okužb, tudi v Slovenijo prišel »delta cunami.«

Bobo
Fotografija je simbolična.

Grožnja, ki jo predstavlja delta različica novega koronavirusa, je sodeč po dogajanju po svetu velika. Na severni polobli se prebijamo skozi poletne mesece, a to virusa za razliko od lanskega leta ne ustavi. Posamezne države z razmeroma dobro precepljenostjo se skozi poletni val sicer prebijajo brez prevelikih ran, saj ob velikem številu dnevno okuženih število hospitaliziranih in umrlih zaenkrat ostaja nizko, a Slovenijo do tovrstne precepljenosti čaka še dolga pot, morda pa nikoli ne bomo dosegli cilja.

»Tudi tisti, ki se ne bojite virusa ali dvomite v ta cepiva, prosim pomagajte vašim starejšim svojcem ali znancem, da se čim prej cepijo. Sicer si ne boste oprostili, če bodo imeli zaradi okužbe hude zdravstvene posledice. Jesen in virus sta pred vrati in časa ni več veliko,« danes na Twitterju zapisal Jerala.

O trenutnih razmerah je za Odmeve na TV Slovenija spregovoril vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu Roman Jerala, ki je priznal, da je statistika, povezana s cepljenjem, v Sloveniji porazna. Poudaril je, da gre pravzaprav za edino orodje za neposreden boj proti epidemiji, a da »žal stopicljamo na mestu.« Glede očitkov, ki se vseskozi ponavljajo, da je bilo cepivo razvito prehitro in da gre za eksperiment, je pojasnil, da uporabljamo povsem isto cepivo kot ostali, pa je precepljenost v večini drugih držav članic EU precej višja kot pri nas. »Mogoče gre za večje zaupanje znanosti, mislim, da se morajo vsi zavedati, da če ne bomo dovolj precepljeni, bomo pač trpeli posledice, ne samo tisti, ki ne bodo cepljeni in bodo zboleli, ampak vsi skupaj,« je dejal.

Delta

Glede različice delta Jerala meni, da niti ni pomembno, s katero različico smo se okužili, da pa je ta različica najbolj nalezljiva od vseh, s katerimi smo se v času pandemije srečali. Delta je po njegovih besedah približno dvakrat bolj nalezljiva od izvorne različice. Izkazalo se je namreč, da je potek bolezni hitrejši in da je virusno breme približno tisočkrat večje kot pri ostalih različicah, kar pa pomeni, da se bistveno hitreje širi. »Povprečno vsak človek, ki se okuži, lahko okuži nekje od šest do osem ljudi,« je dodal. Kar zadeva zaščito, ki jo pred delto nudijo cepiva, je pojasnil, da nas cepljenje zelo dobro zaščiti pred potekom bolezni, kar je najbolj pomembno. Zaščita pred hospitalizacijo, hudim potekom bolezni, je po njegovih navedbah še vedno blizu 90 odstotna. »Cepljeni se lahko tudi okužijo, a imajo bistveno manjše število virusov, kar pomeni, da je bistveno manjša verjetnost, da bodo okužili tudi druge. Ne zaščiti pa vseh, še vedno obstaja neka verjetnost, da nekdo zboli.«

Napoved?

Jerala sicer pričakuje, da bo podobno kot v drugih državah, kjer zaradi delte strmo raste število okužb, tudi v Slovenijo prišel »delta cunami.« Dodal je sicer, da pa je »zelo dobro, da je število hospitalizacij približno desetkrat manjše kot pri prejšnjih valovih, ampak v državah, kjer je precepljenost zelo visoka. Če po drugi strani pogledamo Rusijo, vidimo, da je tam število mrtvih večje kot kadar koli prej v tej epidemiji.«

Jerala se je dotaknil tudi zadnje odločitve vlade, da morajo organizatorji prireditev vestno nadzirati izpolnjevanje pogoja PCT. Sam to jemlje bolj kot svarilo, saj da je želja vsakega med nami, da se stvari ne zapirajo, a je prepričan, da »ko bo prišlo do tega, da bo zdravstveni sistem preobremenjen, ne bo ostalo drugega, kot da zaščitimo tudi tiste, ki se niso zaščitili zaradi svojega, recimo temu nespametnega ravnanja.«