Stanje v UKC Ljubljana

Matjaž Jereb: »slovenske« številke so najverjetneje malo podcenjene, verjetno je ozdravljenih že več ljudi

S.R.
1. 4. 2020, 15.41
Posodobljeno: 1. 4. 2020, 16.06
Deli članek:

O stanju v največji slovenski bolnišnici je spregovoril vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb.

Bobo
Fotografija je simbolična

Bobo
Kot je pojasnil Jereb, je vsako zdravljenje na oddelku za intenzivno terapijo problematično, ne samo zdravljenje bolnikov s covid-19.

V UKC Ljubljana je danes hospitaliziranih 53 bolnikov na »COVID oddelkih,« od tega je na odraslih oddelkih 38 bolnikov in 15 v enotah za intenzivno nego, sporočajo iz največje slovenske bolnišnice. Do zdaj so na oddelku za intenzivno terapijo Infekcijske klinike sprejeli 23 bolnikov. Kot je pojasnil Jereb, so »do zdaj žal trije med njimi umrli, štiri bolnike pa smo že uspešno odvedli od aparata in tudi ekstubirali, od teh štirih so trije že na običajnem oddelku. Ti bolniki so stabilni in verjamem, da se bo njihova zgodba dobro končala.«

Sicer pa je Jereb pojasnil tudi, kako dolgo na enoti za intenzivno nego povprečno traja zdravljenje bolnikov, okuženih s sars-cov-2. Kot je navedel, je po podatkih iz tujine ta čas med tremi in šestimi tedni, podobne izkušnje pa imajo tudi v UKC Ljubljana. »V enem tednu mi praktično ne dosežemo bistvenega izboljšanja. Šele po tednu dni zdravljenja na intenzivnem oddelku se stanje postopopno začne izboljševati. Prej kot v 14 dneh nismo še nobenega odvedli od aparata, še manj premestili na navaden oddelek,« je pojasnil in dodal, da je vsako zdravljenje na oddelku za intenzivno terapijo problematično, ne samo zdravljenje bolnikov s covid-19.

Primerjava z bakterijsko pljučnico?

Kot je glede primerjave med zdravljenjem »navadne« bakterijske pljučnice in covida-19pojasnil Jereb, lahko v primeru običajne bakterijske pljučnice iz domačega okolja, ki bolnika pripelje na aparat za mehansko predihavanje, bolezen obvladajo v nekaj dneh, »bolnik pa je ob zelo ugodnem poteku bolezni že v dobrem tednu premeščen na navadni oddelek.«

Glede neposredne in zanesljive primerjave stanja v Sloveniji z ostalimi državami pa je dejal, da zanesljiva primerjava nemogoča, saj ne gre za natančen vnos podatkov. Pojasnil je še, da tudi naše številke težko komentira, a da so »verjetno malo podcenjene v luči tega, da je verjetno nekaj več bolnikov ozdravljenih.«

Šola za starše

V UKC Ljubljana sicer trenutno zaradi epidemije ne obratuje Šola za starše, zato so za starše pripravili osnove informacije v pisni obliki in video predstavitve Šole za starše. Prikazi in video posnetki, ki bodo lahko uporabni za bodoče starše, so na voljo na tem spletnem mestu. Iz UKC Ljubljana so še sporočili, da so se takoj po objavi vsebin javili prostovljci in jih začeli opremljati s podnapisi, da bodo tako dostopne tudi za osebe s težavami s sluhom, za kar se jim zahvaljujejo.