Po današnjem sestanku s štabom Civilne zaščite Velenje so sprejeli tudi sklep, da vse nastanjene ponovno testirajo na okužbo z novim koronavirusom, čeprav so jih že testirali v Španiji in so bili takratni izvidi vsi negativni, je dejal Dermol.
Poudaril je, da bo testiranje opravil velenjski zdravstveni dom, vendar šele po tistem, ko bodo prejeli potrebno varnostno opremo. Kot so popoldne sporočili z velenjske občine, bodo testiranje vseh nastanjenih opravili še danes, potem pa ga bodo ponovili čez šest in nato čez 14 dni.
Dermol je zatrdil, da še ni govoril s predstavniki vlade, in izrazil upanje, da bodo kmalu le vzpostavili dialog. Ker so dolžni preprečevati nevarnosti, ki predstavljajo tveganje za zdravje občanov, je Dermol vlado pozval, da poišče nadomestno rešitev oz. lokacijo, ki bo te ljudi dejansko dislocirala od strnjenih naselij.
Prepričan je namreč, da bi to lahko bil katerikoli drug hotel, ki se ne nahaja v središču mesta. Takšna odločitev bi zmanjšala tveganja prenosa virusnih bolezni na druge osebe, ocenjuje Dermol.
Na pomoč bosta velenjski občini priskočila tudi velenjska civilna zaščita in policija.
Med nastanjenimi Slovenci je tudi košarkar Zoran Dragić, ki je ocenil, da je 14 dni karantene preveč. Meni, da bi bilo dovolj teden dni, potem bi jih lahko testirali in morebitne pozitivne poslali domov v samoizolacijo. Dejal je, da so jim na brniškem letališču ob prihodu v Slovenijo izmerili temperaturo, na letalu pa so vsi imeli zaščitne maske.
Ena izmed nastanjenih pa je ocenila, da so brez zaščite in normalne oskrbe. Ker pa hotel ni obratoval, jo skrbi tudi morebitna prisotnost legionele. "Nihče nas ni opozoril, da vode ne smemo piti, šele čez dan smo dobili plastenke pitne vode," je še dejala nastanjena.
Med nastanjenimi je tudi starejši mladoletnik brez staršev.