Kaj pa zdravstvo, trgovine, čistilke, policisti, ...

Janševe poteze izzvale ogorčenje večine sindikatov

R.T.
20. 3. 2020, 13.52
Posodobljeno: 20. 3. 2020, 14.28
Deli članek:

Sindikati so ogorčeni so, da se je vlada za potezo odločila v kriznem stanju, ko veliko ljudi nima dohodkov in brez, da bi prvo poskrbela za njih.

Bobo
Fotografija je simbolična.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so vlado pozvali, naj pred skrbjo za lastne plače prvo dvigne plače delavcem v zdravstvu, trgovinah, čistilkam, varnostnikom, pekom, novinarjem, vojakom, policistom in vsem drugim poklicem, ki morajo delati za dobro vseh državljanov. Vlado so opozorili, naj poskrbi za samozaposlene, zagotovi varovanje zdravja v vseh tovarnah in zagotovi ustrezno zaščitno opremo.

"V trenutku, ko prav vsi v Sloveniji s strahom zremo v jutrišnji dan, v trenutku, ko se vsak od nas nečemu odpoveduje (prav vsi tudi delu osebne svobode) za to, da se bomo skupaj prebili do boljšega jutri, nas delite na prvorazredne in drugorazredne državljane ter državljanke," sprejeto odločitev vlade komentira predsednica ZSSS Lidija Jerkič.

Potezi vlade nasprotujejo tudi v Pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov Slovenije. Ne zanikajo dejstva, da trenutne okoliščine od članov vlade in njihovih najtesnejših sodelavcev terjajo težko delo, še večjo odgovornost in zahtevnejše odločitve, kot sicer, a so poudarili, da povišanje plač v času velike negotovosti za številna podjetja in delavce ni primerna.

Pogajalska skupina je vlado opomnila, naj poskrbi za izvršitev 11. alineje prvega odstavka 39. člena Kolektivne pogodbe, ki za izpostavljene delavce narekuje izplačilo dodatka za delo v rizičnih razmerah, kakršnim smo priča. Pričakujejo tudi, da bo nadomestilo za primer višje sile, tako za zaposlene v javnem kot tudi v zasebnem sektorju, zvišano iz 50 odstotkov na najmanj 80 odstotkov plače in da bodo sprejeti tudi ustrezni interventni ukrepi za pomoč samozaposlenim, da se prepreči izpad njihovega dohodka in dostop do pravic iz socialnih zavarovanj.

S potezo vlade se ne strinjajo tudi v Sindikatu policistov Slovenije, kjer se že več kot deset let borijo za ureditev statusa policijskega poklica, pa jim po njihovih navedbah vlada vedno odgovarja, da zato "preprosto nima sredstev".

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš pravi, da je vest o uvrstitvi ministrov in državnih sekretarjev v višje plačne razrede tudi med policistkami in policisti izzvala nemalo ogorčenja.

Njegov zapis objavljamo v celoti: 

"Spoštovani g. Janez Janša, predsednik Vlade Republike Slovenije,
V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) in nasploh med slovenskimi policistkami in policisti, močno odmeva Vaš nagovor državljankam in državljanom Republike Slovenije, ki ste ga imeli dne 19.3.2020.
V svojem nagovoru namreč niti besede niste namenili slovenskim policistkam in policistom, ki v teh kriznih dneh epidemije, poleg zdravnikov in zdravstvenega osebja, opravljamo najzahtevnejše naloge varovanja življenja, zdravja in varnostiprebivalcev Republike Slovenije in smo zaradi narave našega dela, ena najbolj izpostavljenih skupin prebivalstva. Policistke in policisti ne izpostavljamo samo lastnega zdravja in življenja, temveč tudi zdravje naših družin, partnerjev, otrok, staršev, starih staršev in drugih sorodnikov. Zaradi Vaše, namerne ali nenamerne napake v Vašem govoru, Vam zato izražamo naše veliko ogorčenje in razočaranje,
Prav tako je včeraj odjeknila vest o uvrstitvi ministrov in državnih sekretarjev v plačne razrede, ki je tudi med policistkami in policisti izzvalo nemalo ogorčenja. Glede na to, da se policisti že 10 let in več borimo za ureditev statusa našega plemenitega poklica in so argumenti Vlade vedno, da »preprosto nima sredstev« za to, takšno potezo Vlade, ki jo vodite, v teh kriznih trenutkih ocenjujemo kot neokusno in neodgovorno.
Opravičevanja te poteze Vlade z argumenti, da so vladni funkcionarji v času epidemije »dvojno« obremenjeni in zato zaslužijo višje plačilo, policistke in policisti, ki smo zaradi izredne kadrovske krize že vrsto let preobremenjeni, žal ne moremo sprejeti. Policistke in policisti tudi v najtežjih časih, kot je ta trenutek epidemije, ne razmišljamo o preobremenjenosti in plačilu, temveč sledimo zgolj svojemu poslanstvu in kljub veliki izpostavljenosti na terenu, svoje delo opravljamo odgovorno in profesionalno."