seznam investicij

Srbi nezadržno kupujejo slovensko premoženje

Ž.K.
23. 11. 2019, 07.30
Posodobljeno: 23. 11. 2019, 09.19
Deli članek:

Banke, hoteli, prehrambena industrija ... Seznam nakupov, ki jih v Sloveniji izvajajo srbski poslovneži, je iz dneva v dan daljši, in kot kaže, bo vlaganj v prihodnje še več.

Profimedia
Srbski investitorji so v Sloveniji vložili že 400 milijonov evrov.

Od osamosvojitve dalje je vrsto let denarni tok med Slovenijo in Srbijo tekel bolj ali manj enosmerno. Slovenci imamo trenutno v Srbiji prek milijarde evrov investicij. Po krizi, ki je zdesetkala slovensko gospodarstvo, pa so se stvari spremenile in več slovenskih paradnih konjev je končalo v rokah srbskih podjetnikov. Nekoč vodilno slovensko IT-podjetje Hermes Softlab je pristalo v rokah srbskega IT-giganta Comtrade, ki je v lasti Veselina Jevrosimovića. Fructal je leta 2011 kupilo podjetje Nectar, katerega lastnik je podjetnik Slobodan Radun. Zadnjo invazijo na slovenska podjetja vodi Miodrag Kostić s svojim MK Group. Kupil je Gorenjsko banko, Portoroško letališče in Grand Hotel Palace v Portorožu ter na koncu še kup terjatev do slovenskih podjetij, ki so bile v lasti nekdanje Hypo banke oziroma njene slabe banke Heta. Med večje investicije v Sloveniji gotovo spada tudi edini hotel s petimi zvezdicami v Ljubljani, ki ga je zgradila družba Delta Holding Miroslava Miškovića.

Reuters
Delta Holding Miroslava Miškovića je zgradila največji hotel v Ljubljani.

Spremenjena razmerja

Kot je pred kratkim v enem od intervjujev povedal Nikola Papak, direktor predstavništva Gospodarske zbornice Srbije v Sloveniji, je vrednost naložb v Sloveniji že presegla 400 milijonov evrov. Dejal je, da se je Srbija spremenila iz nekdanje surovinske baze za zahodne države nekdanje Jugoslavije v pomembnega regijskega investitorja. »Z naše perspektive je pomembno, da smo uspeli uravnotežiti blagovno menjavo s Slovenijo oziroma da ima v letu 2018 in letos Srbija celo presežek pri menjavi. Srbski izvoz v Slovenijo kontinuirano raste tudi po zaslugi slovenskih podjetij. Skupna blagovna menjava v letu 2018 pa je znašala kar 1,6 milijarde evrov,« je še poudaril Papak.

STA
Slobodan Radun je kupil Fructal.

Kaj v Srbiji iščejo Slovenci

V Slovenijo izvažajo predvsem podjetja iz prehrambene industrije, pohištvene industrije, pa tudi iz IT-panoge in proizvodnje plastičnih izdelkov. Ob tem v srbski gospodarski zbornici izpostavljajo tudi sporazum med državama, ki je sprostil prehod delovne sile iz Srbije v Slovenijo. Na drugi strani so slovenska podjetja v Srbijo vložila okoli milijarde evrov, v nekdanji skupi republiki pa je kar 1600 podjetij z večinskim slovenskim kapitalom. Če je za srbske vlagatelje Slovenija odskočna deska za trge Evropske unije, pa Slovenci prek Srbije iščejo priložnosti za vstop na ruski in turški trg. Poleg tega se Slovenci za vlaganja v Srbijo po mnenju Nikole Papka odločajo predvsem zaradi kakovostnejše in cenejše delovne sile, velikih vlaganj v infrastrukturo ter ugodnega davčnega okolja.

STA
Miodrag Kostić je v zadnjih letih največji investitor iz Srbije.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov