V ponedeljek je bilo zaradi neurja po podatkih uprave za zaščito in reševanje v občinah Borovnica, Brezovica, Dobrova-Polhov Gradec, Ig, Jezersko, Kočevje, Ribnica, Velike Lašče, Vrhnika in Žiri skupno 92 dogodkov, v katerih so posredovali gasilci 105 prostovoljnih društev in ene poklicne enote.
Na območju Občine Velike Lašče je so bile najbolj na udaru občinske ceste, za prevoznost pa so zaradi debele plasti toče morali aktivirati celo plužno službo, je povedal Roman Viršek, ki je na občini pristojen za komunalno gospodarstvo. Toča je oklestila poljščine in vrtnine, močan veter pa je odkril strehi na dveh objektih in podrl več dreves. Posledice neurja odpravljajo še danes, po podatkih podjetja Elektro Ljubljana pa je bilo ob 11. uri 192 gospodinjstev brez električne energije, posledično je v vasi Ulaka možna tudi motena oskrba s pitno vodo. Oskrba z električno energijo naj bi bilo ponovno vzpostavljena ob približno 15. uri.
Ribnica
Gosta toča je klestila tudi na območju občine Ribnica. Poškodovala je poljščine in vrtnine, prav tako so prizadete travinje. Aktivirani so bili gasilci petih prostovoljnih gasilskih društev, skupno pa je bilo po podatkih občine 11 intervencij. Gasilci so imeli največ dela s prečrpavanjem vode iz objektov, med drugim je zalilo proizvodne prostore podjetja Inles, veter pa je delno razkril streho enega večstanovanjskega objekta, je povedal Ladislav Mate z občine Ribnica. Večje škode na javni infrastrukturi po zdaj znanih podatkih ni bilo.
So pa danes zjutraj v požiralniku potoka Rašica pri vasi Ponikve v občini Dobrepolje opazili bele pene. Gasilci PGD Ribnica in PGD Videm so po poročanju uprave za zaščito in reševanje belo peno spremljali "gorvodno po potoku Rašica do polja v bližini vasi Tomažini v občini Velike Lašče." Zaradi narasle vode lovilnih čreves ni bilo možno postaviti. Gasilcem vira onesnaženja ni uspelo odkriti, predvideva pa se, da je "raznorazno svinjarijo v potok naneslo včerajšnje neurje. Sedaj pa se nabira in ustvarja pena, ko voda teče preko prelivnih polj oziroma kaskad," so na družabnem omrežju zapisali pri Gasilski enoti Ribnica.
Kočevju tudi državna pomoč?
Kočevje, kjer so včeraj doživeli pravi vremensko katastrofo, je danes obiskal minister za okolje in prostor Simon Zajc. Po ogledu terena je dejal, da škode še niso ocenili, a da naj bi ta zadoščala zahtevam za dodelitev državne pomoči. Sicer pa bodo po popisu škode videli, ali bo lahko pomagala tudi država, je dodal in nadaljeval, da so imeli v Kočevju, kjer ni bilo nobenega poškodovanega, kar srečo v nesreči. Po najhujši ujmi je tudi nehalo deževati, tako da so lahko gasilci nemudoma začeli intervencijo ter sanacijo.
Ob tem se je gasilcem zahvalil za hitro pomoč in še povedal, da pripravljajo spremembo zakona o odpravi posledic vremenskih nesreč, s katero želijo skrajšati čas, ko intervenira država, in da upoštevajo vse pogostejše tovrstne dogodke v manjših občinah, ki same ne zmorejo tako obsežne sanacije. Omenjeni zakon naj bi popravili in sprejeli prihodnje leto, je še napovedal Zajc. Zajc je dejal še, da so hude ure zadnje čase pogoste in da glede na segrevanje ozračja pričakuje, da bo takih dogodkov na žalost še več.
100 kilometrov na uro
Namestnik poveljnika kočevske civilne zaščite Igor Kalinič je povedal, da je intervencija, ki so jo v glavnini končali pol ure po polnoči, v štirih petinah obsegala sanacijo streh, v eni petini pa kleti in drugih objektov. Veter, ki naj bi po neuradnih podatkih STA presegel 100 kilometrov na uro, je sicer razkril tudi nekaj tovarniških ostrešij, veliko škodo pa je za sabo pustil na kočevskem pokopališču. Uničil je tudi več poljščin, voda pa je zalila številne kleti. Veliko je bilo tudi podrtih dreves, zaradi katerih so morali za približno pol ure zapreti glavno cesto proti Ljubljani. Hkrati je za približno dve uri brez elektrike ostalo približno 15 vasi v okolici Kočevja, 79 objektov pa je še vedno brez elektrike. Te bodo vnovič priključili danes, je dodal.
Med približno štiriurno intervencijo je škodo na terenu odpravljalo več kot sto kočevskih gasilcev z 18 vozili. Danes bodo posanirali še nekaj preostalih malenkosti in popoldne končali vse dejavnosti za odpravo posledic neurja, je še dejal Kalinič.
Zelo hitro prišlo in tako tudi odšlo
Kočevski podžupan Roman Hrovat je opozoril, da je Kočevje nedavno že prizadela močnejša toča in da bo potrebno prisluhniti opozorilom o podnebnih spremembah. Neurje je prišlo sicer zelo hitro in tako tudi odšlo, za sabo pa je pustilo opustošenje, je dejal. Za hiter odziv je pohvalil vse reševalne službe in pristavil, da so med šesto uro zvečer in približno eno uro zjutraj uspeli sanirati praktično vse lokacije.
Po njegovih besedah so bile najbolj prizadete stavbe, krite s pločevino in drevje. Reševanje ključnih primerov so sicer že opravili ponoči, preostanek potrebnih del pa naj bi opravili danes. Aktivirali so tudi skupine za ocenjevanje škode. Ocene škode pa za zdaj še nimajo, je še dejal Hrovat.
Danes na udaru jugozahod?
Po podatkih Agencije RS za okolje se od zahoda prek severnega Sredozemlja Jadranu približuje ciklon, nad Alpami in našimi kraji pa se zadržuje tudi frontalna cona hladne fronte. Zaradi bližine obeh vremenskih procesov je predvsem v jugozahodni Sloveniji danes v drugi polovici dneva, zvečer in v prvi polovici noči na sredo povečana verjetnost za nastanek močnih neviht s sunki vetra, nalivi in točo, opozarjajo na agenciji.