Gorski reševalci niso počivali dolgo. V noči s srede na četrtek so morali zopet reševati nespametne planince, ki so obtičali na poledenelem snežišču pod Skuto. Okoli 20. 30 so prejeli sporočilo, da so se turisti znašli v težavah. Helikopterska ekipa je že zaključila dežurstvo, pa tudi vreme jim ni bilo naklonjeno, padal je dež.
»Odprem sporočilo, a me naslovnik ne osreči. Sporočilo je iz centra RECO 112, sporoča, da so trije francoski planinci obtičali nekje pod Skuto in da potrebujejo pomoč, zbor na društvu čim prej. Ne morejo ne naprej in ne nazaj, ujeti so v strmem, poledenelem snežišču, zebe jih, nekateri celo z nizkimi čevlji. Če bi poklicali prej, bi bil razplet hitrejši,« je zapisal en od kamniških gorskih reševalcev Simon Kurinčič.
Opozorila medijev ne zaležejo
Francoze brez primerne opreme (cepina in derez) so reševalci zaradi nenaklonjenih pogojev v dolino spravili peš. Do planincev so prišli okoli 1. ure ponoči in jih z vrvno ograjo ter sekanjem stopinj v zbit sneg spravili na varno. Sledil je sestop v dolino, v Bistrico pa so prispeli šele okoli 5. ure zjutraj.
»Vsakodnevna opozorila medijev ne zaležejo nič. Da, v hribih je še vedno ponekod sneg, strma snežišča z zbitim, celo ledenim snegom, ki jih je treba prečiti. Za to pa sta potrebna ustrezna oprema in znanje,« je dodal Kurinčič.
Naj plačajo reševanje?
Na družbenem omrežju Facebook mnogi uporabniki pozivajo k finančnemu kaznovanju nespametnih planincev, a so reševalci opozorili, da GRS ne sme zaračunati intervencije. Poleg Hrvaške, Francije in nekaterih ostalih držav ima Slovenija še vedno brezplačno reševanje. V Avstriji in Nemčiji pohodnikov, ki sami zaidejo v težave, izstavijo račun.
Kamniški reševalci so zato pozvali k pripravi zakona, ki bi to spremenil. »Mlajše generacije so prostovoljstvu vedno manj naklonjene. Ko bomo imeli profesionalce in jih bo treba plačati, potem se bo zagotovo nekaj spremenilo.«