NA CEDILU

Le polovica bo dobila dodatek, odhodov iz vojske pa vse več

M.V.
29. 3. 2019, 06.50
Deli članek:

Pripadniki Slovenske vojske so vajeni razočaranj. Potem ko so lani obljubili dvig plače za 19 odstotkov, so nekateri ostali praznih rok. Zdaj pa je seznam tistih, ki bodo dobili višje plačilo za povečanje obsega dela, še krajši.

STA
Med tistimi, ki bodo deležni 20-odstotnega povečanja plače, so tudi piloti.

Vojaki so so na začetku lanskega poletja razveselili napovedi o zvišanju plač, ki ga je ukazal prejšnji načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alan Geder. Takratna ministrica za obrambo Andreja Katič je ukaz potrdila, nato pa tik pred iztekom mandata ukazala notranjo revizijo. Notranja revizorka je ugotovila, da je bilo z ukazom do povišanja upravičenih preveč pripadnikov SV. Nekaj časa je bil govor, da bo do povišice upravičenih približno 5000 od 6700 pripadnikov vojske, a je z nastopom nove načelnice generalštaba Alenke Ermenc postalo jasno, da se bo ta seznam še dodatno zožil. Napoved je vzbudila nasprotovanje vojakov in sindikatov.

Prepolovili število

Vlada je naposled le sprejela sklep. Natančneje je bilo določeno, katerim pripadnikom SV bo na podlagi 59. člena zakona o službi v Slovenski vojski pripadlo plačilo zaradi povečanega obsega dela in obremenitev. Kot so zapisali v sporočilu po seji vlade, bo število upravičencev za več kot polovico manjše od tistega ob koncu leta 2018. Čeprav vlada v sporočilu navaja, da sindikati na ministrstvu za obrambo gradivu, ki jim je bilo predhodno poslano v mnenje, niso nasprotovali, pa očitno z rešitvijo le niso povsem zadovoljni.

Sekretar sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah je namreč ocenil, da vladni sklep delno rešuje vprašanje plačila povečanih obremenitev vojakov. Pozdravljajo, da predvideva dodatek tudi za tiste pripadnike SV, ki opravljajo naloge pomoči pri varovanju državne meje in sodelujejo na določenih vajah SV, a ostaja problem večjih obremenitev vojakov zaradi kadrovske podhranjenosti SV. To sicer prepoznavajo tudi na vladni strani, saj v sporočilu za javnost ugotavljajo, da so ob velikem pomanjkanju kadrovskih virov obremenitve pripadnikov SV zelo velike.

Kdo bo upravičen do povečanja plače?

A cilj sklepa, kot navaja vlada, ni splošno povečevanje plač v SV, ampak gre za spremembe obstoječih izplačil tako, da bodo ustrezno uveljavljeni mehanizmi za finančno nagrado tistim pripadnikom, ki nosijo največji del povečanih obremenitev. Vladni sklep zaradi povečanega obsega dela in posebnih obremenitev predvideva desetodstotno povečanje osnovnih plač vojakom v enotah, ki so predvidene za uporabo v okviru Nata in v drugih mednarodnih operacijah, in sicer za čas priprav in usposabljanja.

Povečanje za 20 odstotkov osnovne plače je predvideno za pripadnike SV na formacijskih dolžnostih zdravnikov, pilotov (razen na formacijskih dolžnostih častnik pilot začetnik, ki se opravlja v nazivu poročnik), letalskih inženirjev, letalskih tehnikov, tehnikov letalcev, kontrolorjev letenja, radarskega tehničnega osebja, bombnih tehnikov, potapljačev, pirotehnikov, informatikov in na formacijskih dolžnostih v specialnih enotah in na vojaških ladjah. Povečanja za 19 odstotkov osnovne plače pa bodo deležni tisti v enotah, podenotah in začasnih formacijah ali začasnih skupinah, ki imajo status odzivnih sil oziroma izvajajo nujne naloge na podlagi posebnih ukazov načelnika Generalštaba SV. Uresničevanje sklepa bo po navedbah vlade za letos pomenilo približno 6,6 milijona evrov, v prihodnjem letu pa približno 11 milijonov evrov. Sredstva so načrtovana v finančnem načrtu obrambnega ministrstva. Lani je bilo v ta namen porabljenih okoli deset milijonov evrov.

Sindikati pretežno zadovoljni

STA
Predstavnik SVS Gvido Novak meni, da je plače pripadnikov treba urediti sistemsko drugače kot do zdaj.

Navedba o zmanjšanju števila upravičencev je zmotila sindikat ministrstva za obrambo, kjer so opozorili tudi, da je sklep, ki ga je sprejela vlada, glede na njim posredovano gradivo nekoliko dopolnjen. V drugi točki, kjer sklep našteva upravičence do povečanja osnovne plače za 20 odstotkov, je namreč gradivo predvidevalo, da bo formacijske dolžnosti, ki jim na podlagi drugega odstavka 59. člena zakona o službi v SV pripada povečanje osnovne plače za 20 odstotkov, določil obrambni minister na predlog načelnika Generalštaba SV. Sindikat vojakov Slovenije (SVS) pa je k sklepu vlade dal pozitivno mnenje, je pojasnil predsednik SVS Gvido Novak.

»Pozitivno mnenje podajamo kljub pomislekom o ustreznosti urejanja plač na način, ki omogoča selektivno dodeljevanje oziroma višanje plač. Načeloma je naše stališče, ki ga že poznate, da je treba plače za pripadnike SV urediti sistemsko drugače, kot so zdaj, saj sindikati v okviru pogajanj za kolektivno pogodbo za javni sektor nismo v enakem položaju kot ostali sindikati, ki lahko stavkajo in imajo svoje kolektivne pogodbe za poklice in dejavnosti,« je Novak zapisal v mnenju, posredovanem ministrstvu za obrambo.

Desetkanje vojaški vrst

Slovenska vojska ima po zadnjih, februarskih podatkih 6603 pripadnike stalne sestave, ob 830 pripadnikih pogodbenih rezerv. Statistika, ki jo vodijo v generalštabu, kaže, da v zadnjih letih število vojakov vztrajno usiha, saj v vojsko vstopi manj vojakov, kot jih iz nje izstopi. Leta 2015 so zabeležili 265 prihodov in 381 odhodov, leta 2016 pa 205 prihodov in 316 odhodov. Predlani sta iz vojske odšli 202 osebi, vstopilo jih je 106, lani pa so zabeležili najmanj prihodov, in sicer 94 (odšlo je 169 oseb). V prvih dveh mesecih letošnjega leta pa je vojska dobila 20 novih pripadnikov, a jih je izgubila 42.