Alkohol ubija. To je dejstvo, tudi slogan marsikatere preventive akcije v cestnem prometu, na katerega se pristojni opirajo, ko razmišljajo o tem, kaj bi še lahko storili, da bi statistiko nesreč s hudimi in najhujšimi posledicami, ki jih povzročijo pijani vozniki, omilili.
Veliko o tem razmišlja Javna agencija Republike Slovenije za varnost v prometu (AVP). Ta bo zdaj ministrstvu za infrastrukturo in ministrstvu za pravosodje predlagala spremembe prometne ter prekrškovne zakonodaje v smeri, da se zniža dovoljeno količino alkohola v krvi za voznike, pa tudi uporabo mobilnega telefona med vožnjo bi radi, da se opredeli kot hujši prekršek, kot je zdaj.
A preden podrobneje spoznamo njihove predloge, naj predstavimo še eno dejstvo – od leta 2000 do lani je alkohol v cestnem prometu odvzel 1057 življenj, huje poškodovanih je bilo skoraj 4000 Slovencev. Raziskava Javne agencije RS za varnost prometa pa je pokazala tudi, da je med povzročitelji smrtnih nesreč zaznana kar šestkrat večja prisotnost alkohola od zakonsko predpisane meje!
Povozil nosečo žensko
Da alkohol ne sme biti prisoten, ko smo na cesti, je bilo več kot jasno tudi lani konec oktobra, ko je Slovence pretresla huda nezgoda v Mariboru. Tam je pijani voznik zbil nosečnico, ki je pozneje zaradi poškodb umrla, prav tako je preminil njen otrok. Agencija za varnost prav zaradi te in vseh ostalih grozljivih nezgod s tragičnim koncem predlaga znižanje dovoljene količine alkohola v krvi z 0,5 na 0,2 promila. Kazen, če bi napihali od 0,2 do 0,8 promila, nam razloži direktor AVP, Igor Velov, bi ostala taka kot do zdaj, če napihate od 0,5 do 0,8 grama alkohola na kilogram krvi. V tem primeru vas doleti globa v višini 300 evrov, vzamejo vam tudi štiri točke. Vse bi torej ostalo enako, le količina dovoljenega alkohola v krvi bi se znižala z 0,5 promila na 0,2.
»Naša država je na lestvici po popitem alkoholu na prebivalca vedno pri vrhu. Na to ne moremo biti ponosni. Predočil vam bo podatek, ki pravi, da ima 250.000 Slovencev težave z alkoholom. Žal se to odraža tudi na cestah. Moramo doseči, da bomo počasi popolnoma netolerantni do alkohola med vozniki,« so glavne misli, ki jih na račun predlaganih sprememb izpostavi direktor AVP. Doda, da lahko v tej luči pričakujemo, da bo nekoč v prihodnosti obveljala ničelna toleranca do alkohola, torej vozniki ne bodo smeli napihati nič.
Manj birokracije
Velov nam predstavi še enega ključnih predlogov, ki ga bodo posredovali pristojnemu ministrstvu, in sicer predlog, da se skrajšajo in poenostavijo prekrškovni postopki. »Pri nas imamo v nasprotju z drugimi evropskimi državami precej zapleten proces obdelovanja takih zadev. Praktično gre za enak standard dokazovanja kot pri kaznivem dejanju. Postopki tako postanejo dolgotrajni, manj učinkoviti, težko dokazljivi. V Italiji denimo za prekršek dobiš vse zelo hitro na enem A4-formatu papirja, pri nas pa se pripravlja cele spise. Ker se zaradi tega podaljša čas obravnave zadev, kazen, ker ne nastopi takoj, za prekrškarja tudi ni tako vzgojna,« poudarja.
Velov poleg alkohola omeni, da je tudi z uporabo mobilnih telefonov v avtu zelo hudo. Zato bi radi uporabo tega pripomočka za komuniciranje med vožnjo opredelili kot hujši prekršek, za katerega se jim zdi smiselna kazen v vrednosti 250 evrov, prekrškarjem bi vzeli tudi tri točke.