Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na višjem sodišču izpodbijal odločitev o vračilu stroškov zdravljenja in operacije leta 2015, saj vztraja, da niso bile izčrpane možnosti zdravljenja v Sloveniji, zato napotitev v tujino ni možna. Z isto argumentacijo je ZZZS že septembra oziroma decembra 2015 zavrnil zahtevek za operacijo v tujini za takrat nekaj mesecev starega dojenčka. Pri tem se je zavod skliceval na mnenje konzilija iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana iz septembra 2015, da operacijo tetralogija fallot, ki jo je potreboval deček, s pomočjo tujih strokovnjakov opravljajo pri njih.
Pomembne še druge okoliščine
Sodišče je poudarilo, da dejstvo, da je nacionalna zdravstvena ustanova zagotavljala operacijo prirojene srčne napake, samo po sebi še ne daje podlage za sklepanje, da v Sloveniji niso bile izčrpane možnosti zdravljenja. Poleg metod zdravljenja, kadrovske in organizacijsko-tehnične opremljenosti je namreč treba upoštevati še druge okoliščine, kar še toliko bolj velja za program otroške srčne kirurgije, ki mora biti organizirana tako, da je uspešna in varna.
Varnost otrok je bila ogrožena
Sodišče se je oprlo na poročilo mednarodne komisije o opravljenem nadzoru programa otroške srče kirurgije iz julija 2015, ki je ugotovila, da je bila varnost otrok, ki so potrebovali operacijo, v Sloveniji med letoma 2007 in 2014 resno ogrožena. Ocenjeno je bilo, da bo za slovenske otroke, ki bodo potrebovali operacijo, vsaj v naslednjih petih letih bolje poskrbljeno, če se jih pošlje na tujo kliniko. Tudi po tem, ko so v drugi polovici leta 2014 začeli izvajati nov program otroške srčne kirurgije v sodelovanju s centri v tujini in s tujimi strokovnjaki, niso bili izpolnjeni normalni evropski standardi, po katerih je potrebna 24-urna navzočnost specialistov kardiokirurgov sedem dni v tednu.
Za sodišče je tako bistveno, da niso bili izpolnjeni standardi za varno kardiokirurško zdravljenje in da je bilo porušeno zaupanje med starši ter zdravniki in zdravstvenim osebjem, starši dečka pa niso bili deležni niti ustrezne pojasnilne dolžnosti glede najoptimalnejšega termina za izvedbo operacije. Zato je sodišče ugodilo tožbenemu zahtevku, ki ga je v imenu staršev vložil odvetnik David Sluga, odpravilo zavrnilno odločbo in ZZZS pravnomočno naložilo povračilo 35.878 evrov ter 2400 evrov stroškov sodnega postopka.