Poročilo

Dobra uvrstitev za Slovenijo na področju plačevanja davkov

J.P.
23. 11. 2018, 18.56
Posodobljeno: 23. 11. 2018, 18.58
Deli članek:

Slovenija je v zadnjem letu na področju plačevanja davkov napredovala kar za 17 mest.

Profimedia
Davčno področje v Sloveniji ne predstavlja pomembnega zaviralca mednarodne konkurenčnosti.

Zadnje poročilo Svetovne banke Doing Business 2018 Slovenijo na področju plačevanja davkov uvršča na 41. mesto med 190 državami, zajetimi v raziskavo.

Štirje kazalniki

Rezultati poročila kažejo, da je Slovenija naredila velik napredek na davčnem področju, kar je posledica tudi preteklih ukrepov na področju zmanjševanja administrativnih bremen, obenem pa tudi ni ustvarjala dodatnih bremen. Davčno področje s področja poslovnega okolja tako ne predstavlja pomembnega zaviralca mednarodne konkurenčnosti. 

Skupina v sklopu raziskave meri različne vidike poslovnega okolja in regulacije, ki vplivajo na poslovanje majhnih in srednje velikih podjetij. Znotraj tega poročila meri različne kazalnike za posamezna področja, med drugim tudi za področje plačevanja davkov. V raziskavo je vključenih 190 državah po svetu, odgovore pa Svetovna banka pridobi na podlagi odzivov podjetij. Na področju plačevanja davkov je Slovenija dosegla dobro 41. mesto in izboljšala svoj rezultat za kar 17 mest. Uvrstila se je neposredno za Portugalsko in Avstrijo ter pred Nemčijo, Češko in Slovaško. Prvo mesto je dosegel Hong Kong, med evropskimi državami je s 4. mestom najvišje uvrščena Irska.

Svetovna banka na področju plačevanja davkov spremlja štiri kazalnike; to so »število plačil davčnih obveznosti, skupen čas potreben za izpolnitev teh obveznosti, celovita davčna stopnja ter administrativna obremenitev postopkov po oddaji napovedi«, so sporočili z ministrstva za finance. »Slovenija je glede na lansko leto izboljšala svoj položaj pri dveh kazalnikih, in sicer skupnem času potrebnem za izpolnitev vseh obveznosti ter administrativni obremenitvi postopkov po oddaji napovedi. Pri tem opozarjamo, da je Svetovna banka tudi lansko oceno revidirala v korist Slovenije ravno pri obeh omenjenih kazalnikih. Ministrstvo za finance je namreč predstavnikom Svetovne banke uspelo dokazati, da so bile nekatere ocene predhodno preveč subjektivne narave in niso odražale objektivnega in merljivega dejanskega stanja,« so še zapisali.