Sedem držav članic Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, se je pri Evropski komisiji pritožilo zaradi indeksacije avstrijskih otroških dodatkov. V skupnem pismu štiri države višegrajske skupine ter Slovenija, Bolgarija in Litva evropsko komisarko Marianne Thyssen pozivajo, naj preveri, ali je avstrijski ukrep v skladu s pravnim redom EU.
Kot je sporočil slovaški minister za socialne zadeve Jan Rihter, bo avstrijska indeksacija avstrijskih otroških dodatkov zelo prizadela državljane držav višegrajske skupine (Češka, Slovaška, Poljska in Madžarska). Ob tem je minister Slovaške, ki trenutno predseduje višegrajski skupini, ocenil, da bo ukrep negativno prizadel 87.500 otrok. Namestnik češkega ministra za delo Petr Hurka je ob tem menil, da imajo Čehi "pravico do enakih pravic kot avstrijski državljani", saj je tudi njihov prispevek enak tistemu, ki ga dajejo Avstrijci.
Romunska ministrica za socialo Lio Olguta Vasilescu je že konec oktobra v pismu evropski komisarki za zaposlovanje Thyssnovi protestirala proti odločitvi avstrijske vlade. Pri enakih prispevkih morajo biti enake pravice, je zapisala.
Avstrijski zakon o prilagoditvi otroškega dodatka za v tujini živeče otroke zaposlenih v Avstriji velja tudi za slovenske delavce v tej državi, kar pomeni, da bodo delavci migranti iz Slovenije poslej prejemali otroški dodatek glede na raven življenjskih stroškov v Sloveniji. Zunanji minister Miro Cerar, ki se je v začetku novembra na Dunaju sestal z avstrijsko kolegic Karin Kneissl, je takrat dejal, da to ni bila tema podrobnega pogovora z ministrico, je pa potrdil slovensko stališče, da če gre pri avstrijskem zakonu za diskriminacijo, naj o tem odloči Evropska komisija, ter da bo Slovenija počakala na njeno mnenje.
Evropska komisija je takoj po sprejetju avstrijskega zakona 24. oktobra napovedala, da bo preverila skladnost ukrepa z evropsko zakonodajo. Ob tem so v Bruslju v prvem odzivu opozorili, da evropski pravni red ne dovoljuje indeksacije in zagrozili s postopkom proti Avstriji. Indeksacija naj bi v Avstriji, ki v drugi polovici letošnjega leta predseduje EU, začela veljati 1. januarja 2019.