Slovenija leži na poti do držav zahodne Evrope in iskalci boljšega življenja letos spet močneje pritiskajo na določene dele slovensko-hrvaške meje.
Policisti so pri poskusu nelegalnega prehoda meje doslej zalotili že 7962 posameznikov, med njimi pa po besedah predsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Mateja Tonina prevladujejo Pakistanci, Alžirci in Maročani. Ne prihajajo torej iz držav, kjer bi potekala vojna, tako da ne moremo govoriti o beguncih, ampak gre za ekonomske, politične ali druge migrante, je ocenil Tonin in dodal, da so jih prbližno polovico policisti vrnili v državo izvora oz. na Hrvaško, približno 4000 pa jih je "izpuhtelo v postopku pridobivanja statusa mednarodne zaščite". Policija je na današnji seji komisije zato opozorila na številne zlorabe azilnega postopka, saj so svojo pot najverjetneje nadaljevali proti severu. V času, ko poteka azilni postopek, namreč njihovo gibanje ni omejeno, je opozoril Tonin.
Število kaznivih dejanj se ni povečalo
Nadzorna komisija je danes preverila tudi namige o morebitnem porastu števila kaznivih dejanj, povezanih s povečanim številom migrantov. Na obmejnem območju bistveno povečanega števila kaznivih dejanj policija ni zaznala. Nekateri to dejstvo povezujejo s tem, da želijo migranti mejo prestopiti na čim manj opazen način, je pojasnil Tonin. Se je pa nekoliko povečala kriminaliteta prosilcev za azil v Ljubljani.
Velik biznis
Pojavlja se več tatvin in kaznivih dejanj, povezanih z drogami, pri čemer po besedah predsednika komisije prevladujejo zlasti državljani Alžirije. Prav tako je policija opozorila, da gre pri ilegalnih migracijah za velik posel, saj so policisti letos zasačili že 169 organizatorjev, od tega 29 Slovencev in 140 tujcev.
Policija je zato napovedala krepitev aktivnosti za večjo varnost oz. povečanje prisotnosti policistov na varnostno obremenjenih območjih. V Ljubljani so takšna območja okolica azilnih domov, Trubarjeva ulica, nekdanja tovarna Rog ter okolica Parlament puba in železniške postaje. Na obmejnem območju pa si bodo prizadevali za čim večjo digitalizacijo nadzora.
Člani komisije so se danes dotaknili tudi sistemskih sprememb, pri čemer je policija podprla predlog, ki je prišel iz poslanskih vrst, da bi se statistika kaznivih dejanj vodila tudi glede na državljanstvo kršitelja in glede na njegov status.
Prav tako so člani komisije govorili o azilnem postopku, ki po Toninovi oceni za Slovenijo pomeni svojevrstno tveganje. Če so meje na Balkanu prepustne in je Slovenija prva država, kjer zaprosijo za azil, imajo namreč druge države pravico, da jih vrnejo v Slovenijo.