Prodaja banke

Gospodinjstva bi lahko kupila 16 bank NLB

Simon Rosc
28. 10. 2018, 08.50
Deli članek:

SDH je objavil prospekt za prodajo do 75 odstotkov minus ena delnica NLB. V njem je cenovni razpon, v katerem se bo gibala končna cena za delnico NLB, postavljen pri 51,50 in 66 evrih.

Bobo
Cenovni razpon za delnico NLB je postavljen pri 51,50 in 66 evrih.

Z objavo prospekta se je uradno začela prodaja delnic po metodi prve izdaje delnic (IPO). Knjiga naročil se bo odprla v ponedeljek in bo odprta do 8. novembra. Do 7. novembra bo odprta za izkaz interesa fizičnih oseb za nakup delnic NLB, zadnji dan pa za institucionalne vlagatelje. Nato bo znana končna cena za delnico, na katero bodo vplivale razmere na trenutno zelo negotovem trgu in s tem povezano povpraševanje vlagateljev. Delnice naj bi na ljubljanski in londonski borzi začele kotirati 14. novembra. IPO kot vodilna koordinatorja organizirata Deutsche Bank in JP Morgan.

PRODAJA NAJVEČ TRI ČETRTINE BANKE

Država prodaja najmanj 50 odstotkov plus eno delnico in največ 75 odstotkov minus eno delnico. Cenovni razpon ni postavljen visoko, ker razmere na trgu v tem času niso najboljše. Tako ni najbolj ugoden za prodajalca, torej državo, ki bi v primeru prodaje polovice delnic NLB in srednje vrednosti cenovnega razpona iztržila okoli 588 milijonov evrov, v primeru prodaje treh četrtin banke in srednje vrednosti cenovnega razpona pa okoli 881 milijonov evrov. Ob upoštevanju osnovnega kapitala NLB razpon ponudbene cene za banko vrednoti na 1,03 do 1,32 milijarde evrov.

INTERES SLOVENSKIH INSTITUCIJ

Neuradno je slišati, da interes med slovenskimi (nedržavnimi) institucionalnimi vlagatelji obstaja, so pa ti regulatorno omejeni pri tem, koliko delnic ene same družbe lahko kupijo. Prav tako bi lahko interes izkazali institucionalni vlagatelji iz regije, denimo hrvaški pokojninski skladi. Vprašanje pa je, kakšen bo interes malih slovenskih vlagateljev.

Bi pa lahko 16 bank v vrednosti NLB kupila gospodinjstva. Ta imajo na bankah shranjenih okoli 18,8 milijarde evrov.  Vloge so se po podatkih Banke Slovenije v enem letu povečale za 1,5 milijarde evrov.

IZKUŠNJA NKBM ŠE ŽIVA

Spomnimo, država prodaja banko v skladu z zavezami Evropski komisiji, za fizične osebe je namenila okoli 10 odstotkov delnic NLB. Po napovedih naj bi bila ta naložba donosna, a je med ljudmi še vedno živa negativna izkušnja z nakupom delnic Nove KBM. NLB je za leta 2015, 2016 in 2017 državi izplačala za skupaj 378,2 milijona evrov dividend. Njena pomoč banki konec leta 2013 pa je znašala 1,56 milijarde evrov.