- Marjan Šarec je postal predsednik 13. vlade Republike Slovenije
- VIDEO: Mimoidoči o Šarčevi koaliciji
Čestitke predsednika
Predsednik republike Borut Pahor je po današnjem glasovanju v DZ čestital novemu predsedniku vlade Marjanu Šarcu. V kratkem pogovoru mu je zaželel uspešno delo v korist Slovenije in vseh njenih ljudi, ter se predsedniku vlade priporočil za dobro sodelovanje, so sporočili iz urada predsednika republike.
Marjan Šarec pravi, da je prejel višjo podporo od pričakovane. "Očitno mi tisti, ki mi je namenil en glas več, želi, da se mučim naprej," je dejal Šarec, ki je ob napovedani podpori 54 poslancev na tajnih volitvah prejel 55 glasov.
"Cilj je sestaviti 13. slovensko vlado," je Šarec poudaril v preddverju velike dvorane DZ v izjavi za medije tik po razglasitvi izidov glasovanja. Zahvalil se je vsem poslancem, ki so zanj glasovali, in tudi tistim, ki niso, saj je "to njihova pravica". Obenem pa je obljubil, da bo deloval v dobro vseh, ne samo tistih, ki so ga podprli. Prav tako se je Šarec zahvalil volivcem, ki so njegovo LMŠ podprli na junijskih parlamentarnih volitvah. "Če 3. junija ne bi glasovali za nas, tega dejanja danes zagotovo ne bi bilo," je dejal.
Dvomiti je človeško
Na to, da je bilo na seji DZ v razpravi pred glasovanjem o njegovi kandidaturi izraženih več dvomov v njegove bodoče partnerje kot vanj, je Šarec odvrnil, da je "dvomiti človeško". "Če si profesionalec, te dvome in morebitna nesoglasja daš na stran in delaš v dobro države," je dejal. Dodal je, da se bodo pojavile kakšne težave, a bodo ne glede na njih delali tako, da bo vlada operativna in bo imela rezultate. Verjame tudi, da bodo listo ministrskih kandidatov uspeli vložiti v zakonsko predpisanem roku.
Sicer je 40-letni Šarec z današnjo izvolitvijo postal deveti predsednik vlade, medtem ko bo njegova vlada, če jo bo uspel dokončno sestaviti, 13. v samostojni Sloveniji. Predlog liste kandidatov za ministre bo moral v DZ vložiti v 15 dneh. Ta rok se izteče 1. septembra, ker je to sobota, pa se po poslovniku DZ podaljša na prvi naslednji delovni dan, v tem primeru je to ponedeljek, 3. september. Glasovanje o listi ministrskih kandidatov je sicer predvideno sredi septembra
Prihodnji teden na ravni predsednikov
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes v čestitki Šarcu izrazil prepričanje, da bo Slovenija še naprej spodbujala sodelovanje in dialog v regiji in celi Evropi.
"Prepričan sem, da bo Slovenija v vašem mandatu še naprej spodbujala sodelovanje, dialog in spravo, ki so ključnega pomena za stabilnost in blaginjo v regiji kot tudi celi Evropi," je zapisal Tusk.
Dodal je, da mu želi še veliko uspeha v vodenju države in da se zanaša na njegovo podporo v upravljanju številnih izzivov, s katerimi se dandanes sooča Evropa, še piše v pismu, ki so ga objavili na spletni strani Evropskega sveta.
Pogajanja o kadrovskem razrezu prihodnje vlade so se sicer nadaljevala tudi med današnjo mandatarsko sejo. Generalni sekretarji strank peterice tudi na četrtem srečanju še niso zakoličili razdelitve ministrskih mest, pogajanja naj bi prihodnji teden nadaljevali na ravni predsednikov strank. Po nekaterih informacijah preigravajo različne možnosti, iz dneva v dan pa se morebitna končna podoba vlade spreminja.
"Mi smo včeraj dobili neko ponudbo in smo rekli, da je v redu. Danes so nam dali neko drugo ponudbo, verjetno bomo rekli, da je v redu," je pojasnil predsednik SD Dejan Židan in zanikal, da bi zaradi pogajanj o kadrih prihajalo do nesoglasij med SD in SMC. O številu mest in imenih resorjev, ki bi jim pripadli, pa ni želi govoriti, dokler niso dokončno usklajeni. "V SD se zavedamo, da je bolj pomembno, da imamo močno ekipo z uglednimi posamezniki kot to, koliko ministrskih mest ima kdo," je še dejal in dodal, da Socialni demokrati niso tisti, ki bi karkoli ovirali.
Predsednik SMC Miro Cerar po tistem, ko so Šarcu namenili glasove, pričakuje poštena pogajanja, na podlagi katerih bodo oblikovali ministrsko ekipo in pričeli z delom. Cerar je tudi zanikal namigovanja, da naj jim v pogajanjih s prihodnjimi koalicijskimi partnerji glede ministrskih mest ne bi kazalo dobro. Tudi prvak SMC pogajanj, ki potekajo za zaprtimi vrati, ni želel komentirati. "Prav je, da se v teh pogajanjih zagotovi, da bo vlada dobra, da bo imela kompetentne ljudi z izkušnjami in znanjem ter da bo sestavljena po pravičnem principu," je še dejal.