Po koalicijskih pogajanjih šesterice stranke - poleg LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS še Levica -, ki so trajala skoraj 14 ur, so po Šarčevih besedah prišli do konca koalicijske pogodbe in pregledali vse podrobnosti. Sedaj je na potezi Levica, saj bo njen izvršni odbor že danes razpravljal o tem, ali je to, kar so se v nedeljo dogovorili s potencialnimi koalicijskimi partnerji, ustrezna podlaga za nadaljevanje pogovorov in morebiten vstop v koalicijo.
Če bo njihov odgovor pritrdilen, bodo po Šarčevih besedah danes usklajevali še tiste točke, pri katerih v nedeljo niso "prišli čisto skupaj". Katere so te točke, Šarec ni želel razkriti, je pa dejal, da je odprtih zadev ostalo manj, kot so pričakovali. Predsednik LMŠ ima sicer občutek, da Levica s pogajanji misli resno. "Ni bilo čutiti tega, da bi iskali tiste točke, kjer se ne pride skupaj, samo zato, da se lahko čim prej odide," je dejal v izjavi za medije.
Glede možnosti manjšinske vlade s podporo Levice pa je Šarec dejal: "Zaenkrat delamo na tem, da smo vsi člani koalicije." Predsednik LMŠ tudi ni želel govoriti o korakih, ki bi sledili, če izvršni odbor Levice danes zavrne možnost vstopa v koalicijo. Preostali predsedniki strank po zaključku nedeljskih pogajanj niso dajali izjav.
Umik NSi
Pogovore z Levico je peterica strank začela po tistem, ko je iz koalicijske enačbe izpadla NSi. S to stranko so sicer že v veliki meri uskladili koalicijsko pogodbo, a se je NSi zaradi dvomov v stabilnost in trajnost koalicije iz pogajanj umaknila. Nato je prišla na vrsto Levica, s katero so pogovore začeli v četrtek. Tedaj so ugotovili, da so vsebinska razhajanja med njimi velika, a da je kljub temu mogoče doseči dogovor.
Drugi krog iskanja mandatarskega kandidata, v katerem želi Šarec sestaviti vladno koalicijo, se bo iztekel 10. avgusta. Če bo v tem času predlog za izvolitev predsednika vlade vložen, bo DZ o njem glasoval med 13. in 17. avgustom.