Na Hrvaškem je trenutno zelo vroča tema živelj v njihovem morju. Tamkajšnji ribiči namreč poročajo, da pri lovu opažajo ribe, ki niso običajne za Jadransko morje. Menda so opazili tudi eno od najbolj strupenih rib nasploh, o čemer so obvestili hrvaški inštitut za oceanografijo in ribištvo.
Ta je potrdil, da se v Jadranskem morju res pojavljajo nove vrste rib, med katerimi so tudi take, ki lahko škodujejo človeku, ker so strupene, nekatere, ki niso nevarne za človeka, pa predstavljajo grožnjo za stabilnost že obstoječih morskih ekosistemov Jadrana.
Riba, ki ubije
Hrvaški inštitut pojasni, da je dogajanje posledica dvigovanja temperature Sredozemskega morja. Toplota namreč privablja tujerodne vrste. Po besedah inštituta so v desetih letih v hrvaškem morju zaznali več kot 450 novih vrst rib.
Ena najbolj strupenih novih rib v Sredozemskem morju je srebrnoproga napihovalka. To so v zadnjih letih večkrat opazili na Hrvaškem, tudi v slovenskem morju jo je že ujel piranski ribič. Riba vsebuje zelo nevaren tetrodotoksin, enega najmočnejših poznanih strupov, ki je 1250-krat močnejši od cianida. Če pridemo v stik z njim, umremo takoj.
Tudi jedo jo
V zadnjih letih so omenjeno ribo opazili v plitvejših delih morja blizu Dubrovnika in Vodic, menda pa se to poletje pojavlja tudi v severnih delih Jadrana, na območju Reke. Ribe napihovalke se je nevarno že dotakniti, saj se njen strup prek kože prenese v telo, kaj šele, da bi jo uživali. Jedo jo sicer na Japonskem. Kuharski mojstri jo znajo pripraviti tako, da meso, ki ga ponudijo na krožniku, ne vsebuje strupa. Za porcije kulinarične specialitete je treba odšteti 120 evrov. V Evropi pa je uživanje napihovalk prepovedano.
Nekoliko neobičajna v Jadranu je tudi prisotnost belega morskega psa. Nazadnje je bil zapažen na jugu Italije, menda pa ga je občasno zaznati tudi na severnem Jadranu. Čeprav beli morski psi občasno res napadejo človeka, ta običajno ni njihov plen. Tako je bilo na primer v Sredozemlju v zadnjih dveh stoletjih skupno 31 potrjenih napadov, od katerih jih je bilo zelo malo smrtnih.
Pozor, bodica
Nekoliko nenavadno je, da se na območju hrvaških obal letos zadržujejo tudi ribe iz vrste morski mesec. Njeno odkritje v jadranskih vodah je nekoliko bolj neobičajno, ker gre za izredno veliko oceansko ribo, ki lahko zraste tudi do tri metre in tehta dve toni.
V južni Dalmaciji (Pelješac) so se to poletje znašli tudi skati, ki predstavljajo skupino hrustančnic, v katero uvrščamo okoli 560 vrst rib. Skati so sorodni morskim psom. Nekateri skati imajo na koncu repa strupeno bodico, ki jo sicer dokaj redko uporabijo v samoobrambi. Poškodbe zaradi vbodov so pri človeku precej redke, do njih pa povečini pride takrat, kadar človek pomotoma stopi na skata, ki je zakopan v pesku oziroma sedimentu. Medijsko najodmevnejša je bila smrt Steva Irwina, avstralskega zoologa, ki ga je morski bič, predstavnik skatov, zabodel naravnost v srce, zaradi česar je izkrvavel.