Vlagatelj, podjetje L4T, naj bi znotraj industrijskega kompleksa Nafte letno predelal 29.787 ton gum, kar je le 216 kilogramov manj od meje, od katere je potrebna presoja vplivov na okolje. Prav tako je to precej več od 16.000 ton, kolikor odpadnih gum letno zberemo v Sloveniji.
Na Agenciji RS za okolje (Arso) so pojasnili, da so v predhodnem postopku na podlagi kriterijev iz uredbe o posegih, za katere je potrebno izvesti presojo vplivov na okolje, ugotovili, da presoja vplivov ni potrebna in posledično ni treba pridobiti okoljevarstvenega soglasja. Ker pa gre za predelavo odpadnih gum, bo stranka pred začetkom obratovanja morala pridobiti okoljevarstveno dovoljenje. Sklep Arsa še ni pravnomočen, lendavska občinska uprava pa je nanj napovedala pritožbo - rok se izteče 10. oktobra. Na občini tudi vztrajajo, da bo moral vlagatelj pridobiti soglasje njihovega občinskega sveta.
Mnogi v Lendavi so namreč prepričani, da bodo v proizvodnem procesu nastajali nevarni odpadki, da na Arsu niso upoštevali obremenitve prometnih poti, stanja protipožarnega sistema, tehnoloških lastnosti industrijske čistilne naprave, vplivov na ljudi in bližine kovinskopredelovalne industrije.
Osel naj bi šel le enkrat na led
Svetnik Ivan Koncut je že zahteval sejo občinskega sveta, svetnik in direktor Eko Parka Jožef Gerenčer pa pravi, da bodo tudi krajani sami poslali pritožbo na Arso.
"Ne nasprotujem vnaprej, vendar naj bi šel osel samo enkrat na led, tudi pri bioplinarni smo slišali same lepe obljube, pa še vedno deluje, čeprav je ministrica za okolje priznala, da kršijo predpise. Bojim se, da gre še za eno pravljico za pridobitev soglasij, ko jih dobiš, pa vemo, kako to poteka v Sloveniji," je povedal Gerenčer.
Razgradnja naj bi potekala v objektih, ki jih je leta 2014 od Nafte Lendava in Eko Nafte kupilo podjetje Sloluks iz Miklavža na Dravskem polju. Podjetje L4T je bilo ustanovljeno maja letos.
Predelovali naj bi vse vrste izrabljenih gum do premera 1,4 metra, na uro bo predvidoma nastalo 867 kilogramov procesnega olja in 996 kilogramov plina, namenjenega ogrevanju reaktorjev, ter približno tona regeneriranega črnega ogljika na uro, ki ga bodo zapakirali. V zrak naj bi izpustili tudi delež očiščenih hlapov, ki pa naj bi bili znatno pod predpisanimi mejnimi vrednostmi.