Občina Dolenjske Toplice je letos v sklopu investicijskega vzdrževanja javnih poti asfaltirala 400 metrov dolg odsek ceste Mali Rigelj–Verdun–Hrib.
Dober zgled
Da bi cesto čim prej uredili, so domačini sami precej pomagali pri gradnji. S pomočjo sponzorjev in samoprispevkov so asfaltirali še nekaj dodatnih sto metrov poti.
Investicijo, vredno okoli 24 tisoč evrov, so pred kratkim tudi uradno odprli in predali namenu. Trak sta slovesno prerezala predstavnik tamkajšnjih občanov Albin Samida in topliški župan Jože Muhič.
MANJ OBREMENJEN CENTER
Župan je dejal, da so s tem še bolj povezali južni in vzhodni del občine ter obenem skrajšali pot. »Če je nekdo potoval iz Občic v Dobindol, se je moral peljati skozi Dolenjske Toplice. S tem je dodatno obremenil center in vožnja je bila kar devet kilometrov daljša, kot je zdaj,« je dodal Muhič.
NIČ VEČ ODREZANI OD SVETA
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Za tamkajšnje prebivalce je to precejšnja pridobitev. »Včasih smo bili kar nekoliko odrezani od sveta. To nam veliko pomeni, saj je bila cesta pred tem skoraj neprehodna,« je povedal Samida, ki se še spominja, kako so pred 40 leti občani sami orali ledino, da so speljali cesto do vseh kmetij.
9 kilometrov
krajša je zdaj vožnja iz Občic v Dobindol.
In tudi tokrat so, da bi cesto čim prej uredili, domačini sami precej pomagali pri gradnji. S pomočjo sponzorjev in samoprispevkov so asfaltirali še nekaj dodatnih sto metrov poti. Župan je ob tem izpostavil, da občina ni imela nobenih težav pri pridobivanju potrebnih soglasij, domačini so celo pomagali pri iskanju pravih lastnikov. »To je en čudovit primer dobrega sodelovanja med občinsko upravo, občinskim svetom in občani. Iskreno in močno si želim, da bi na tako sodelovanje naleteli tudi v Dolenjskih Toplicah pri obvoznici oziroma pri razbremenilni cesti jedra Dolenjskih Toplic,« je povedal Muhič.
KAJ BO Z DRUGIMI CESTAMI?
Birokratski postopki
Občina Dolenjske Toplice ni imela nobenih težav pri pridobivanju potrebnih soglasij, domačini so celo pomagali pri iskanju pravih lastnikov.
Nekaj sto metrov ceste je še ostalo neasfaltirane. »Skupaj z občani in lastniki tamkajšnji gozdov se bomo pogovarjali, ali ima sploh smisel, da jo asfaltiramo, saj tam poteka sečnja gozdov in gozdarji vlečejo drevesa čez cesto,« je pojasnil župan.
Po občini je sicer še kar nekaj lokalnih cest, ki bi jih bilo treba asfaltirati. Po besedah Muhiča je ena takšnih cesta skozi Drenje. »Poskušali smo že dobiti nekatera soglasja lastnikov, kajti cesta gre po zasebnih zemljiščih, vendar smo pri nekaterih naleteli na odpor,« pravi župan in dodaja, da so zato vse sile raje usmerili tja, kjer so bili uspešni tako s pridobivanjem služnosti kot s sodelovanjem občanov.