Povprečna plača v gostinstvu je namreč po podatkih statističnega urada junija znašala 1119 evrov bruto, kar jo med vsemi dejavnostmi iz standardne klasifikacije uvršča na predzadnje mesto. Za plačami gostincev so le še plače v »drugih dejavnostih«.
V Termah Čatež nižali plače, v Paradisu malo nad "minimalcem".
Dobrih 1100 evrov bruto je manj kot 70 odstotkov povprečne slovenske plače, ki je junija znašala 1613 evrov bruto. Preverili smo, koliko so plačani v teh dneh polno obremenjeni turistični delavci v treh največjih termah v regiji – Termah Čatež, Termah Paradiso in Termah Krka.
Molčeči direktor
Terme Čatež
V treh letih se je število zaposlenih zmanjšalo s 429 na 378 (za 12 odstotkov), stroški plač pa za skoraj 22 odstotkov, torej se je povprečna plača znižala za desetino.
Iz Term Čatež, kjer se radi pohvalijo z rekordnimi obiski in dobički, vodi pa jih Bojan Petan, nam na vprašanja o višini povprečne plače in njenem gibanju v minulih letih niso odgovorili. Je pa mogoče iz javno dostopnih podatkov razbrati, da je v letu 2015 povprečna plača v družbi znašala 1010 evrov bruto.
Višine povprečne plače v družbi v letih pred tem iz javno objavljenih poslovnih poročil nismo mogli izračunati, so se pa v teh letih precej znižali skupni stroški za plače – s 6,2 milijona evrov v letu 2012 na 4,9 milijona v letu 2015.
Ob tem se je precej zmanjševalo tudi število zaposlenih v Termah Čatež – 31. decembra 2012 je imela družba 429 zaposlenih, tri leta kasneje pa 379. Število delavcev se je v štirih letih torej zmanjšalo za 12 odstotkov, stroški plač pa za skoraj 22 odstotkov, iz česar lahko sklepamo, da se je povprečna plača v tem času znižala za približno desetino.
Hkrati z upadanjem števila zaposlenih in nižanjem plač se je v zadnjih letih v Termah Čatež povečeval obseg čistih prihodkov od prodaje. V letu 2012 so prihodki od prodaje znašali malo manj kot 31 milijonov evrov, v letu 2014 skoraj 36 milijonov, leta 2015 pa dobrih 34 milijonov.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V dobovskih Termah Paradiso podjetnika Marjana Cvetkoviča, kjer so julija odprli 18 prestižnih sob, za naložbo pa so odšteli skoraj dva milijona evrov, so – kot je razvidno iz objav na Ajpesu – povprečne mesečne plače v letih od 2014 do 2016 znašale med 795 in 855 evrov bruto. Iz podjetja so odgovorili, da v Termah Paradiso trenutno noben zaposlen ne prejema najnižje zajamčene plače, sicer pa da plače v podjetju znašajo od 900 do 1400 evrov bruto.
V Termah Krka bolje ...
V primerjavi z omenjenimi zneski v Posavju se zdijo plače pa tudi delovne razmere v Termah Krka, ki ima poleg dveh termalnih zdravilišč na Dolenjskem v lasti še kompleks na Otočcu, hotel v Novem mestu in zdraviliški kompleks v Strunjanu, bajne.
Terme Krka
Povprečna mesečna bruto plača se je od leta 2014, ko je znašala 1449 evrov, zvišala na 1637 v letu 2016. Vedno je bila nad panožnim povprečjem.
Kot so nam odgovorili iz Term Krka, se je povprečna mesečna bruto plača v zadnjih treh letih zviševala: leta 2014 je znašala 1449 evrov, leto kasneje 1462 evrov, leta 2016 pa 1637 evrov. Vedno je bila nad slovenskim panožnim povprečjem, lani pa je bila tudi višja od povprečne slovenske bruto plače. Tudi število zaposlenih se v zadnjih treh letih skoraj ni spreminjalo, trenutno jih je 594.
... a ne popolno
Da so plače v Termah Krka nad panožnim povprečjem, priznava tudi predsednica podjetniškega Sindikata gostinstva in turizma Slovenije Ljuba Gorše, a so, »gledano s strani mnogih posameznikov, predvsem tistih v nosilnih gostinskih poklicih, kot so kuharji in natakarji, vseeno prenizke.«