KATEGORIJE

Nove zvezdice na obzorju: slovenski hoteli bodo bolj prepoznavni

žk
19. 7. 2017, 21.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Predvidoma v začetku prihodnjega leta bo zaživel nov sistem kategorizacije oziroma »zvezdic« za slovenske hotele in druge nastanitvene obrate.

Profimedia
Znak Slovenia Green, ki ga lahko nastanitveni obrati pridobijo v okviru Zelene sheme slovenskega turizma, ostaja element dodane vrednosti v sistemu kategorizacije.

Trenutni sistem kategorizacije nastanitvenih obratov v Sloveniji je bil nazadnje temeljito posodobljen leta 2008, ko je bil sprejet pravilnik o kategorizaciji nastanitvenih obratov. »Sistem je bil takrat moderen in evropsko primerljiv, uvedla se je tudi elektronska kategorizacija, vendar ga je zdaj treba prenoviti, še posebej upoštevaje nova strokovna spoznanja, članstvo v združenju Hotelstars ter ugotovljene pravne pomanjkljivosti obstoječega pravilnika,« so pojasnili na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Concierge

Slovenski hoteli bodo morali ob uvedbi novega sistema uvesti tudi novo delovno mesto conciergea oziroma upravitelja hotela.

Večja prepoznavnost

Poleg novejših smernic si na ministrstvu obetajo povečanje prepoznavnosti slovenskega hotelirstva, saj je sistem Hotelstars uveljavljen v 15 evropskih državah. »V Hotelstars je Slovenija vstopila na željo turističnega gospodarstva. Verjamemo, da lahko standardi Hotelstars prispevajo k povečanju prepoznavnosti in ugleda slovenskega hotelirstva,« so zapisali.

Ne samo hoteli 

 Gregor Jamnik, predsednik Združenja hotelirjev Slovenije: 

"Slovenski hoteli skupaj letos prvič od izbruha krize beležimo dobiček v seštevku bilanc – za poslovno leto 2016." 

Združenje Hotelstars sicer določa kategorizacijo hotelov, a Slovenija bo posodobila tudi merila pri vseh drugih nastanitvenih obratih. »Izhajali bomo iz smernic Hotelstarsa ob ohranjenih specifikah posameznih nastanitvenih obratov ter novih smernicah razvoja,« so pojasnili. To na primer pomeni, da ko določena merila, kot je velikost sobe ali površina postelje, ne bodo več obvezna za hotele, ne bodo obvezna niti za preostale nastanitvene obrate.

Stroški uvajanja še neznanka

Koliko bo uvajanje novega sistema stalo, še ni jasno. Stroški, povezani z uvedbo novega sistema, se nanašajo predvsem na vzpostavitev novega elektronskega sistema, stroške vzdrževanja sistema, izvedbo izobraževanj za ocenjevanje nastanitvenih obratov in stroške brezplačnega svetovanja nastanitvenim obratom, so pojasnili na ministrstvu. »Ker je izvedba teh povezana s postopki javnega naročanja in izbiro najugodnejšega ponudnika, o točni vrednosti projekta v tej fazi ne moremo govoriti,« so pojasnili.

So pa zagotovili, da ponudniki, ki izpolnjujejo merila po trenutno veljavni kategorizaciji, ne bodo imeli dodatnih stroškov. Novi sistem naj bi zaživel v začetku prihodnjega leta.

Hotelirji zadovoljni

V Združenju hotelirjev Slovenije pozdravljajo priključitev sistemu Hotelstars, ki počasi postaja prevladujoč sistem v Evropi. »Prednost sistema Hotelstars je zagotovo, da je med drugim implementiran tudi v Avstriji in Nemčiji, od koder v Slovenijo prihaja največ tujih turistov,« je povedal predsednik združenja in direktor ljubljanskega hotela Slon Gregor Jamnik.