Miro Cerar je izpostavil pomembnost sredinega srečanja s svojim hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem ter poudaril, da je treba doseči dogovor s Hrvaško o implementaciji arbitražne sodbe, ki je ni možno spreminjati.
"Hrvaško stališče je diametralno nasprotno. Verjamem, da to ni pravo stališče ter da bo na koncu odločba implementirana," je izjavil Cerar.
Napovedal je, da bo Slovenija postopoma in preudarno sprejela zakonske spremembe za implementacijo sodbe. Ocenil je, da bo potrebno sodelovanje s hrvaško stranjo in tudi oblikovanje mešanih komisij, ko gre za reševanje življenjskih vprašanj prebivalcev, ki jim meja seka parcelo ali podobno.
Ribarjenje v kalnem
Na vprašanje, ali bodo hrvaškim ribičem omogočili, da lovijo v Piranskem zalivu, kot so lahko v preteklosti, je odgovoril, da to vprašanje ureja Sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju (SOPS).
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
"Treba je upoštevati, da meja na morju poteka nekoliko drugače, kot smo si predstavljali do sedaj. Vendar pa seveda to ne sme biti v škodo ne vaših ne naših ribičev," je povedal. Kot je dodal, je treba spoštovati dosedanje mednarodne dogovore. "Nihče nam ne more preprečiti, da ne bi Slovenija in Hrvaška nadgradili teh dogovorov, ko gre za režim ribarjenja," je izjavil.
Napovedal je, da bodo postopoma umaknili tehnične ovire na območjih, za katera je arbitražna sodba ugotovila, da pripadajo Hrvaški. Zadeve je treba preurediti, da bo Slovenija urejala zadeve na svojem ozemlju, Hrvaška pa na svojem.
Zanikal je navedbe nekaterih hrvaških medijev, da je predlagal preselitev prebivalstva z obmejnih območjih. "Če bo po tej novi razmejitvi, ki jo je treba upoštevati, kakšen slovenski državljan prišel na hrvaško stran in se temu ne bo želel prilagoditi in bi se želel preseliti, mu je treba pomagati. Enako velja tudi obratno. Nikakor ne gre za poziv, da bi se ljudje preseljevali," je dejal.
Na vprašanje, kako bi se postavil, če bi se razkrilo, da sta hrvaški sodnik in vladna agentka kompromitirala arbitražni postopek, je odgovoril, da bi počakal na oceno arbitražnega sodišča. "Takšno odločitev bi spoštoval. Tako je vedno tudi v postopkih pred rednimi sodišči. Stranke imajo svoje pripombe, pritožbe, ugovore. Ko sodišče o tem odloči, je treba to absolutno spoštovati," je povedal.
Poudaril je, da za vlado, ki jo vodi, ni ključno vprašanje, ali je Slovenija dobila izhod na odprto morje, temveč ali je arbitražno sodišče sprejelo odločitev v skladu z arbitražnim sporazumom. Kot je dodal, so v Sloveniji ugotovili, da "ga je", čeprav "ta stik ni točno takšen, kot smo si želeli".
"To je arbitražno sodišče odredilo kot območje stika med slovenskim teritorialnim morjem in odprtim morjem. Gre za nek fizični stik, sui generis, posebne narave, kot bi rekli pravniki, in je v skladu z arbitražnim sporazumom," je še dejal.