Arbitraža

Slovenski politični vrh enotno za spoštovanje in implementacijo arbitražne odločbe

M.K./STA
5. 7. 2017, 13.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Slovenski politični vrh zagotavlja trdno odločenost za enotno spoštovanje arbitražne sodbe in njeno implementacijo v dialogu s Hrvaško ter ob obveščanju Evropske komisije, je po srečanju povedal premier Miro Cerar.

STA
Na sestanku pri Cerarju so izpostavili tudi pomen odločbe arbitražnega sodišča za širšo regijo, posebej za države Zahodnega Balkana.

Po njegovih besedah so v današnji konstruktivni razpravi ocenili, da mora biti Slovenija v procesu implementacije odločna, a preudarna. Ni pa soglasja o tem, ali je bila arbitraža sploh potrebna in kako se lotiti implementacije sodbe, saj vlada tega enostransko, kot je opozoril prvak SDS Janez Janša, ne more storiti.

Preberite tudi V iskanju enotnosti: Kako prepričati Hrvaško? in Plenković: Evropska komisija ni pristojna za mejo med Hrvaško in Slovenijo.

"Vsak korak moramo temeljito premisliti, ga sprejeti premišljeno in vseskozi vzdrževati dialog s Hrvaško v duhu dobrososedskih odnosov," je po srečanju slovenskega političnega vrha, ki ga je povabil na pogovor o sodbi arbitražnega sodišča, povedal Miro Cerar.

Razgovor je označil za konstruktiven. Po njegovih besedah so izpostavili tudi pomen odločbe arbitražnega sodišča za širšo regijo, posebej za države Zahodnega Balkana.

Udeležence današnjega srečanja je tudi spomnil, da se bo 12. julija srečal s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem. "Predstavil mu bom, kakšen je naš pogled na prve in kasnejše korake v zvezi z arbitražno odločbo, potem pa mu bom prisluhnil," je povedal Cerar, ki verjame v konstruktiven razgovor.

STA
Miro Cerar

Predsednik vlade je spomnil, da bodo 10. julija prejeli celovito besedilo odločbe, ki ga bodo lahko preučili tako na vladi kot v DZ. Začele pa se bodo tudi priprave na spremembe določene zakonodaje in podzakonskih aktov, je napovedal.

Vendar pa je poudaril, da glede srečanja ne smemo imeti prevelikih pričakovanj, saj Hrvaška vztraja, da odločbe ne bo implementirala. Cerar kljub temu napoveduje, da bo na srečanju zelo jasno zastopal stališče, da je treba v sodelovanju s sosedo implementirati arbitražno odločbo.

"Gre za prvi tovrstni razgovor, do katerega je treba imeti razumevanje, da verjetno še ne bo prinesel nekaterih jasnih odločitev ali rešitev," je povedal premier. A je po njegovem mnenju pomembno, da dialog začnejo.

Srečanja so se v vladni oziroma predsedniški palači udeležili predsedniki parlamentarnih strank ter predsednik republike Borut Pahor, predsednik DZ Milan Brglez in predsednik DS Mitja Bervar.

Pahor za uveljavitev razsodbe arbitražnega sodišča na miren način in s pogovori

Predsednik republike Borut Pahor, ki se je danes udeležil političnega vrha o razsodbi arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in morju, ki ga je sklical premier Miro Cerar, je poudaril, da je treba uveljavitev razsodbe arbitražnega sodišča doseči na miren način in s pogovori.

"Imamo enkratno priložnost, da enkrat za vselej zapremo to poglavje. Ne bo lahko zaradi stališča hrvaške države, vendar pa mislim, da je s potrpežljivo in modro politiko to mogoče storiti tako, da se bomo čutili vsi potem zadovoljne, ker je bilo to vprašanje enkrat za vselej na osnovi sodišča, ki ga je določil arbitražni sporazum, sprejeto in rešeno," je še dejal Pahor.

"Pred nami je zahteven problem, ki ni nerešljiv," je še dejal predsednik republike. Dodal je, da bo "mogoče z dialogom, posvetovanji, preudarnostjo, potrpežljivostjo in politično modrostjo" tudi to obrniti v smer pravične in trajne rešitve odnosov in problemov s sosednjo Hrvaško.

Janša želi vladi veliko sreče

Parlamentarne stranke so bile na političnem vrhu pri premierju Miru Cerarju enotne, da je odločitev arbitražnega sodišča o meji treba spoštovati in implementirati. Ni pa soglasja o tem, ali je bila arbitraža sploh potrebna in kako se lotiti implementacije sodbe, saj vlada tega enostransko, kot je opozoril prvak SDS Janez Janša, ne more storiti.

Janša je po odhodu z vrha dejal, da enotnost med strankami obstaja glede pravnega vidika celotne zadeve, obžaluje pa, da sestanek ni bil sklican vsaj en teden prej. "Spoštujemo dejstvo, da je bil arbitražni sporazum, sicer s pičlo večino, potrjen na referendumu, vendar pa je odločitev za Slovenijo toliko zavezujoča kot za Hrvaško in je ni mogoče enostransko uresničiti," je ocenil predsednik največje opozicijske stranke.

Zato želi vladi veliko sreče pri implementaciji sodbe. Gre namreč za novo priložnost, v kateri bi lahko izkoristili svoje prednosti, vendar pa Janša meni, da tega ne bomo dosegli. Slovenija lahko po njegovem mnenju realno pričakuje poizkus mediacije. "Prišlo bo do sestankov, na katerih bodo predstavniki Evropske komisije, Slovenije in Hrvaške, državi pa bosta v enakovrednem položaju. Tam mora Slovenija izpostaviti regionalni vidik, saj napačno pristaja na to, da se to mejno vprašanje rešuje preko tretje strani," je dejal Janša.

Pričakuje namreč, da bo Hrvaška podobno vsebino, kot je prišla z arbitražnega sodišča v Haagu, "zapakirala" v bilateralni sporazum in ga bo pripravljena tudi sprejeti. Gre namreč za rešitev, ki gre po njegovem mnenju vsebinsko gledano v korist Hrvaški.

Bratuškova: Hiteli bomo počasi

Po besedah predsednice Zavezništva Alenka Bratušek so se danes dogovorili, da je treba hiteti, ampak da bodo v tem trenutku hiteli počasi. Kot je navedla, je bilo omenjeno, da je treba spremeniti 52 aktov, od tega devet zakonov. Obljubljeno pa jim je bilo, da bo poskrbljeno za ljudi, ki bodo po določitvi meje ostali na Hrvaškem. Prav tako so dobili obljubo, da bodo sproti seznanjeni s tem, kako bodo ti postopki tekli in da bo tudi v prihodnje še kakšen podoben sestanek.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je pogovor ocenil kot konstruktiven. Kot je izpostavil, so bili na njem zdajšnji predsednik vlade in trije bivši, "ki vsi vedo, kako težko se je na nek način pogajati in dogovarjati s sosedi". Upa, da bomo znali to izkoristiti sebi v prid in da ne bodo politične stranke nabirale političnih točk pri tej temi, "ki je žal 26 let nismo rešili".

"Če bomo to v glavah predelali, verjamem v dober izid," je dejal Han. Na očitke o zavajanju volivcev na referendumu pred sedmimi leti pa je odgovoril: "Ali smo imeli v tej državi na mizi kaj boljšega, kot je današnji izid? Nismo imeli. Žal." Han je mnenja, da so zadeve potekale na najbolj demokratičen način; na referendumu je bila izražena podpora, arbitražno sodišče je razsodilo in sedaj je potrebno to spoštovati.

Po mnenju predsednika DS Mitje Bervarja je najpomembneje, da smo po razsodbi arbitražnega sodišča, ki je začrtalo mejo med Slovenijo in Hrvaško, kar se da enotni. Kot je dejal po današnjem srečanju političnega vrha na to temo, je implementacija odločbe arbitražnega sodišča namreč "velik dogodek, ki ga moramo doreči skupaj".