Podražitev

Plačujete dopolnilno zavarovanje pri Vzajemni? To vam ne bo všeč!

G.G./STA
23. 6. 2017, 13.43
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Predlog zdravstvene reforme obljublja spremembo dopolnilnega zavarovanja, do takrat pa so državljani odvisni od "politike" zdravstvenih zavarovalnic. Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna se je odločila, da bo z avgustom povišala premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Primož Lavre
Cent tu, cent tam. Tako se višajo stroški za položnice.

V sporočilu za javnost so zapisali, da bo Vzajemna prvič po letu 2012 in po znižanju premije v 2014 z avgustom povišala premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta bo po novem znašala 28,82 evra oziroma z najvišjim zakonsko dovoljenim popustom 27,96 evra. Kot so izpostavili, bo še vedno najnižja med ponudniki.

V zadnjih dveh letih se je znesek doplačil k zdravstvenim storitvam, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje, nenehno povečeval in glede na napovedi za letošnje leto je pričakovati, da se bo trend nadaljeval tudi v prihodnje. Rast odhodkov za zdravstvene storitve je tako posledica povišanja cen zdravstvenih storitev zadnje dve leti kot tudi povečanega obsega koriščenja teh storitev. Obenem pa je v letošnjem letu pričakovati višje odhodke tudi zaradi ukrepov za skrajševanje čakalnih dob. Napovedano je tudi ponovno povišanje cen zdravstvenih storitev, prav tako finančne posledice za zdravstvo prinaša sporazum med vlado in zdravniškim sindikatom Fides.

Vzajemna je zadnjič premijo spremenila pred dvema letoma, ko jo je 1. marca 2014 znižala za evro z 28,62 na 27,62 evra. Dve leti zapored (v 2013 in 2014) je izvajala tudi poračune premije - zavarovanci so obe leti decembra plačali 15 evrov nižjo premijo, kar je za Vzajemno v dveh letih skupaj predstavljalo 24 milijonov manj vplačil.

Zadnji dve leti je pri dopolnilnem zavarovanju beležila izgubo, ki jo je doslej uravnavala z rezervami iz preteklosti in prihodki iz naložb, v letošnjem letu pa bi brez povišanja zabeležila visoko izgubo, zagotoviti pa mora tekoče poravnavanje obveznosti, stabilnost ter kapitalsko ustreznost družbe, so še zapisali.

Estrada