Spregovorili bodo tudi o čiščenju vode v potoku Tojnica, v katerem so med drugim zabeležili izjemno onesnaženost s pesticidi.
Agencija za okolje je sicer že v torek razburila z objavo rezultatov kvantitativne analize prisotnih pesticidov v Tojnici, ki je pokazala, da so na enem od merilnih mest izmerili kar 175-krat preseženo dovoljeno vrednost koncentracije pesticida atrazina. Ta je prepoznan kot hormonski motilec in je v Sloveniji že več let prepovedan.
Podrobnejši rezultati meritev in razlaga okrajšav so razvidni v tej tabeli.
Zastrupljena tudi Ljubljanica
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Analize so pokazale tudi prisotnost drugih pesticidov, prav tako so jih našli na merilnem mestu v Ljubljanici.
Da je požar, ki je izbruhnil 15. maja zvečer, povzročil veliko onesnaženje, ni več dvoma. Direktor Arsa Joško Knez je v torek za Studio ob 17h ocenil, da bo trajalo več let, da bo stanje Tojnice, ki je v preteklosti sicer že bila onesnažena, znova takšno, kot je bilo pred požarom. Priznal je tudi, da so bile njihove prvotne ocene o onesnaženju premile. Ocenjevali so namreč, da je v potoku med pet in deset kubičnimi metri oljne gošče, a so jih nato izčrpali kar 60 kubikov.
Odsvetujejo uživanje vrtnin in pašo živali
Na podlagi rezultatov zemljin, ki jih bodo predstavili danes, bo sicer lažje oceniti onesnaženost in morebitno nevarnost uporabe vrtnin, za katero trenutno še velja opozorilo NIJZ, da jih ni dobro uživati. Odsvetujejo tudi pašo živali. Prav tako bi lahko analize razkrile, ali gre onesnaženost s pesticidi v celoti pripisati požaru ali morebitni poprejšnji uporabi prepovedanih pesticidov na tamkajšnjih kmetijskih zemljiščih.