Najbolj pa je zanimivo to, da imajo nekatere vrste alternativnega zdravljenja v Sloveniji povsem odprte roke in možnosti. »Kar zadeva homeopatijo, nimajo pri nas nobene ovire farmacevti. Ko se primerno izobrazijo v tej smeri, lahko prodajajo homeopatska zdravila in o njih tudi svetujejo, zdravnik pa ne.«
Soočenje z rakom
Lojze Peterle pove, da se je s homeopatijo prvič seznanil pred dvanajstimi leti, ko je zbolel za rakom. »Takrat mi je zdravnik položil karte na mizo in mi povedal, kako je z menoj. Rekel je, da imam več možnosti za zdravljenje – uradne medicinske, lahko pa se odločim tudi za alternativne. Priznal je, da mi o alternativnih prijemih ne more kaj dosti povedati, saj ni dovolj izobražen v tisti smeri. Cenim, da me ni prepričeval oziroma ni poskušal vplivati name in na mojo odločitev. Odločil sem se za klasično medicino. Zakaj tako, ne znam povedati. Na srečo se je izteklo tako, kot je treba, meni v prid. Če bi šlo kaj narobe, bi poskusil še kakšno drugo obliko zdravljenja. Ko si bolan in je tvoje življenje na nitki, razmišljaš samo to, kaj boš naredil, da boš ozdravel in ostal živ. Menim, da bi morali dati pacientom enake možnosti, ne glede na to, za kakšno obliko zdravljenja se bodo odločili. Pred nami politiki pa je pomembna naloga, da poskrbimo, da se sprejme ustrezen zakon. Ta naj bi izenačil zdravnike homeopate s tistimi, ki se odločajo za klasično, medicinsko zdravljenje. Vsaka vlada bo morala stremeti k temu, da bi omogočila pacientom kar se da uspešno zdravljenje.«
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je še vedno 80 odstotkov prebivalstva odvisnega od tradicionalne medicine v osnovnem zdravstvenem varstvu. Ob tem je Peterle povedal, da doslej na ravni Evropske zveze ni bilo dovolj narejenega. »V zvezi spodbujam svoje poslanske kolege k večji stopnji pozornosti do te problematike in hkrati pozivam, da na tem področju pripravimo novo pobudo z namenom ureditve področja licenc oziroma uporabe homeopatskih zdravil. To bi bil zame nujen dokaz bližine Evropske zveze do njenih državljanov, ki nasprotujejo nesprejemljivim razlikam na tem področju.«