Država je prodajo 75 odstotkov minus ene delnice NLB do konca letošnjega leta obljubila v zameno za soglasje Evropske komisije za državno pomoč banki konec leta 2013. Nadzorniki so potrdili poročilo o poslovanju banke in celotne njene skupine v letu 2016, to pa so nato predstavili tudi na skupščini. Skupina je lani ustvarila 110 milijonov evrov čistega dobička, kar je 20 odstotkov več kot leta 2015, čisti dobiček matične banke pa je bil s 63,8 milijona evrov za 45 odstotkov večji kot predlani.
Izboljšanje poslovanja
Leto 2016 je bilo tako tretje zaporedno leto z dobičkom za NLB, ki poslovanje izboljšuje vse od rekordne izgube v letu 2013, ko je skupina zabeležila negativni rezultat v višini 1,44 milijarde evrov, NLB pa v višini 1,54 milijarde evrov. Preliminarne ocene poslovanja v prvem četrtletju letos kažejo na nadaljevanje zelo dobrih trendov tako v Sloveniji kot v vseh strateških bankah v jugovzhodni Evropi, pravijo v NLB.
Tik pred začetkom prodaje
Postopke načrtovane prodaje večinskega deleža banke vodi Slovenski državni holding (SDH). Po napovedih bo počakal na objavo revidiranih lanskih rezultatov, nato pa naj bi objavil namero za prvo javno ponudbo delnic (IPO), ki naj bi ji nato sledila objava prospekta z razponom cene za delnico banke. Ti postopki naj bi stekli po 28. aprilu.
Sredi marca je SDH opravil prvi krog predstavitev potencialnim vlagateljem, dokončni krog predstavitev naj bi sledil konec aprila. Takrat naj bi bil znan tudi okvirni razpon cene, ki bi jo bili vlagatelji pripravljeni ponuditi za delnico banke.
Kakšna bo cena?
Cena bo imela ključno vlogo pri odločitvi za prodajo banke, v katero je država z zadnjo dokapitalizacijo decembra 2013 vložila 1,55 milijarde evrov. Ta bi morala biti vsaj v rangu knjigovodske vrednosti NLB, ki je konec septembra za delnico znašala 63 evrov, za kapital NLB 1,26 milijarde evrov, a bo ob koncu lanskega leta višja, saj je banka po nerevidiranih rezultatih precej izboljšala poslovanje.