Slovenski gozdovi so v težavah. Kot da ni dovolj, da sta jih načela žled in lubadar, nad mlado drevje so se spravili še jeleni. Kot kaže, pot do rešitve ne bo lahka, saj se skrbniki slovenskih gozdov ne morejo zediniti o tem, kakšen pristop ubrati. Ministrstvo za kmetijstvo je v preteklih mesecih organiziralo serijo posvetov o sobivanju divjadi in človeka. Od 18. januarja se je zvrstilo 14 javnih posvetov za 15 lovsko upravljavskih območij. Vseh posvetov se je udeležilo 550 ljudi oziroma v povprečju dobrih 39 na posvet.
Odstrel jelenov
Analize
Škoda v gozdu ni večja. Glede na statistične podatke število prijav škode, ki jih povzroča divjad, iz leta v leto upada. V zadnjih petih letih so se škode prepolovile.
Med drugim so izpostavili problematiko jelenov, ki v gozdovih povzročajo veliko škode. Medtem ko nekateri udeleženci posvetov menijo, da so jeleni razdraženi zaradi nočnih obiskovalcev gozda, predvsem uporabnikov motornih sani in štirikolesnikov, na zavodu za gozdove menijo, da je za škodo poleg nočnih motenj kriva prenamnoženost jelenjadi. Tako so lovcem izdali ukaz, da morajo letos odstreliti kar tisoč jelenov več kot lani, skupaj kar tri tisoč. Temu so se lovci uprli, saj trdijo, da je jelenov vsako leto manj, prav tako škode.
Motorji in sani
SKLEP ŠT.16
S tem sklepom je zavod za gozdove določil dvig »odvzema« jelenjadi na kočevsko-belokranjskem območju za najmanj 25 %, na Notranjskem za najmanj 20 %, za 15 % na zahodnovisokokraškem območju, za 10 % na triglavskem in prav tako za 10 % na gorenjskem območju.
Raziskovalci zavoda za gozdove so več mesecev zapored neprestano spremljali, kaj počnejo ljudje v gozdu ponoči. Ugotovili so, da se med eno in peto zjutraj zelo pogosto vozijo z motorji in motornimi sanmi. Veliko je tudi tekačev, ki motijo živali s svetilkami. Strokovnjaki z zavoda so pojasnili, da se preplašene živali bistveno več gibajo in posledično zaradi dodatnih potreb po energiji popasejo več gozdnega mladega drevja, kar onemogoča razvoj in obstoj gozdov. Zato podpirajo predlog, da se gibanje v gozdu ponoči omeji – na eno uro pred sončnim vzhodom in uro po zahodu.
Buren odziv
Predlog je v javnosti naletel na izjemno negativen odziv, tudi na ministrstvu za kmetijstvo menijo, da bi bila taka omejitev prehud ukrep. A se strinjajo, da na nekaterih gozdnih območjih nočne vožnje s sanmi in štirikolesniki predstavljajo veliko težavo. Kršitelje je namreč težko izslediti, kazni pa so v primerjavi s tujino izjemno nizke.