Kot pravi nova predsednica društva Simona Globevnik, je bil odziv tudi tokrat dober, saj so v oceno prejeli kar 69 izdelkov, ki so jih spekle gospodinje iz Škocjana in sosednjih občin, a tudi od bolj daleč – iz ljubljanskega in primorskega konca, kamor so šla celo prva mesta.
Komisija zadovoljna
Kruh je bil zelo dober, kar je potrdil predsednik strokovne komisije Blaž Košak (v komisiji sta sodelovala še Janez Turk in Milka Debeljak). Kar 50 vzorcev je bilo zlatih, 16 srebrnih in trije bronasti. Najboljši kruh z vsemi 80 točkami je spekla Ida Mermolja iz Primorske, in sicer primorskega z olivami.
Povedala je, da kruh na ocenjevanje v Škocjan pošilja že od leta 2013, in to kar po hitri pošti, saj Primorska ni tako blizu, da bi ga vozila. Letos, ko je zmagala, se je na zaključno prireditev s podelitvijo priznanj pripeljala. Za praznični kruh je Ida prejela bronasto priznanje. Kruh rada peče in pridobila je celo certifikat za izdelavo kruha na star način. Vedno uporablja kvas. Kot pravi, bo čez mesec dni svoj kruh spet poslala v oceno na državno tekmovanje v Belo Cerkev in morda bo uspeh ponovila.
Pečejo tudi moški
Kruha pa še zdaleč ne znajo peči le ženske. Drugo in tretje mesto je pripadlo lanskemu zmagovalcu Jožetu Senegačniku iz Škofljice za pšenični kruh s kislim nastavkom in pšenični kruh s semeni iz krušne peči. Jože vedno uporablja lokalno pridelano žito, ki ga kupi od bližnjih kmetov, nato pa ga sam sproti melje. Najraje uporablja kisli nastavek, saj meni, da je testo z njim boljše.
Podpora občine
Na prireditvi, ki jo je prijetno povezovala Renata Dulc, sta zbrane nagovorila tudi župan Jože Kapler in ravnateljica OŠ Frana Metelka Škocjan Irena Čengija Peterlin. Oba sta čestitala sodelujočim in vsem zaželela, da bi tradicijo peke kruha ohranjali še naprej. (lm, Dolenjski list)