Udarniško delo

S prostovoljnimi akcijami do lepše podobe Otočca

Mojca Žnidaršič
17. 1. 2017, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Da se z udarniškim delom lahko veliko naredi, so lani znova dokazali tudi v novomeški krajevni skupnosti Otočec.

Vesna Barborič
Ekipa, ki je počistila brežino ob pešpoti Dobrava–Krožna pot.

Pred začetkom del, ki jih je opravil novomeški CGP, so v prostovoljnih akcijah temeljito počistili teren.

Septembra in oktobra je krajevna skupnost organizirala tri prostovoljne delovne akcije. Najprej so prostovoljci čistili brežino pred širitvijo in asfaltiranjem pešpoti Dobrava–Krožna pot, v dveh pa so se lotili »starega nogometnega igrišča« na Pluski, kjer naj bi v nekaj letih zrasel športno-rekreacijski park Otočec. Oba projekta so prijavili na občinski razpis za 50-odstotno sofinanciranje projektov krajevnih skupnosti.

Asfaltna prevleka

Na Pluski, kjer je bilo še pred nekaj meseci travnato nogometno igrišče, je vse nared za nadaljevanje urejanja športno-rekreacijskega parka Otočec.

Med Dobravo in Krožno potjo vodi danes lepa in široka asfaltirana pot, pred delovno akcijo pa je bila le neurejena stezica, obrasla z grmovjem in trnjem. Brežino so prostovoljci temeljito očistili in razširili stezo, krajevna skupnost pa je s sofinanciranjem občine poskrbela še za asfaltno prevleko, ki je stala okoli šest tisoč evrov.

Pluska postala gradbišče

Na Pluski, kjer je bilo še pred nekaj meseci travnato nogometno igrišče, je vse nared za nadaljevanje urejanja športno-rekreacijskega parka Otočec, ki je osrednja večletna naložba krajevne skupnosti. »Lokacija je izjemno privlačna, tudi zaradi bližine osnovne šole in bodočega novega vrtca. V kompleksu nameravamo urediti travnato nogometno igrišče s stezami za tek, igrišče za odbojko na mivki, strelišče, balinišče, kegljišče, fitnes na prostem in otroško igrišče ter manjši pomožni objekt za spravljanje opreme in sanitarije. V predelu ob cesti, poleg družinske hiše Jermanovih, naj bi prostor dobila parkirišča, ki bi služila tudi za šolo in vrtec, saj zdaj ob vsakih govorilnih urah in prireditvah krajani parkiramo nekaj sto metrov ob cesti. Sicer bi v kompleks zagotovo sodila še večja večnamenska dvorana, za katero upamo, da jo bomo nekoč v prihodnosti tudi dobili, a ta ni predmet tega projekta,« je orisala predsednica KS Otočec Vesna Barborič.

Vesna Barborič
Delovna akcija na Pluski.

Velik finančni zalogaj

Letos bodo krajane povabili tudi na tradicionalno akcijo čiščenja okolja oziroma okolišev, kjer živijo, v krajevni skupnosti pa bodo posebno pozornost posvetili okolici Starega gradu.

Ker ureditev celotnega območja za krajevno skupnost predstavlja prevelik finančni zalogaj, so se ga lotili postopoma. »KS Otočec od novomeške mestne občine letno za investicije dobi 9500 evrov, kar je občutno premalo glede na obseg in potrebe, zato smo se lani s prvo fazo tudi prijavili za občinski razpis, z drugo pa se bomo letos,« je pojasnila. Prva faza, vredna 45 tisoč evrov, je tako obsegala zemeljska dela in ureditev drenaže na nogometnem igrišču s stezami za tek. Pred začetkom del, ki jih je opravil novomeški CGP, so s prostovoljnima akcijama temeljito počistili teren.

STA
Otočec, naselje v občini Novo mesto.

Akcije tudi na pokopališču

Tudi otoško pokopališče je bilo predmet olepšave. »V svetu KS Otočec smo si zelo prizadevali za odstranitev orehov ob opornem zidu pri pokopališču, saj je bila zaradi odpadlega listja vsako jesen pred prvim novembrom med krajani slaba volja. Lani pa smo se z lastnikom orehov dogovorili za odstranitev teh dreves, KS pa je odstranila še smreke ob novem delu pokopališča, ker niso več služile prvotnemu namenu – živi meji. Vse stroške v zvezi s sečnjo vseh dreves je krila krajevna skupnost, pri čiščenju pa so znova pomagali prostovoljci,« je bila zadovoljna Barboričeva in dodala, da bodo spomladi pripravili še eno akcijo ob pokopališču, saj želijo temeljito urediti živo mejo ob pokopališču in posekati vso podrast, ki se je zaraščala pod smrekami.