Tudi z zračenjem se poveča vsebnost trdnih delcev v igralnicah oziroma učilnicah, po drugi strani pa neprezračeni prostori predstavljajo povečano možnost za kapljično širjenje nalezljivih bolezni.
Skoraj ne mine dan, ko z Agencije za RS za okolje ne izdajo opozorila o povečanju trdnih delcev PM10 v zraku. Najbolj na udaru so večja mesta ter kotline in doline osrednje Slovenije. V času povečanega števila delcev je lahko zadrževanje na prostem zdravju škodljivo.
Omejitve
Za vrtce na NIJZ poudarjajo, da točnega odgovora na vprašanje, koliko minut je bivanje na prostem glede na stopnjo onesnaženosti zunanjega zraka s trdnimi delci še priporočljivo, ne morejo podati. »Ko se onesnaženost poveča, je priporočljivo, da omejimo izpostavljenost zunanjemu zraku. To ne pomeni, da smo zaprti v prostorih, ampak da trajanje bivanja na prostem in stopnjo fizične aktivnosti zlasti na prostem omejimo,« so zapisali. Zato svetujejo, da vrtci večino aktivnosti v takih dneh načrtujejo v notranjih prostorih.
Ne kurite lesa v pečeh in kaminih, zmanjšajte ogrevanje prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva, uporabljajte javni prevoz, ne kurite na prostem.
Prilagojene fizične aktivnosti
Pri zmerni stopnji onesnaženosti, ki jo označujejo z rumeno, svetujejo le hojo, pri oranžni naj bo gibanje na prostem omejeno le na nujno, pri rdeči pa dodatno svetujejo zmanjšanje fizične aktivnosti tudi v notranjih prostorih. Ob dnevih, ko so vrednosti trdnih delcev povečane, na NIJZ tudi šolam svetujejo, naj temu prilagodijo športne in ostale fizične aktivnosti učencev, še posebej na prostem.
Sledite priporočilom
Trdni delec (PM) je izraz za prah, ki je prisoten v zraku v določenem obdobju. Najpogosteje se meri prisotnost delcev premera 10 (PM10) in 2,5 (PM2,5) µm, ki so zdravju najbolj škodljivi.
Po potrebi naj bodo fizične aktivnosti na prostem manj intenzivne, krajše in z več odmori ali pa naj jih šole nadomestijo z aktivnostmi v telovadnici oziroma drugih zaprtih prostorih. »Razmislite tudi o možnosti, da jih prestavite na dan, ko bo onesnaženost zraka manjša,« svetujejo na NIJZ. Prav tako priporočajo, naj šole ob dnevih s prekomerno onesnaženostjo zraka smiselno sledijo priporočilom za splošno populacijo, pri otrocih z boleznimi pljuč pa priporočilom za ranljive skupine, ki jih je objavil NIJZ.