Policija vsako leto med božično-novoletnimi prazniki obravnava večje število premoženjskih kaznivih dejanj, predvsem tatvin, vlomov, ropov in roparskih tatvin. "Decembra storilci za izvrševanje kaznivih dejanj izkoriščajo različne okoliščine, na katere moramo biti še posebej pozorni. Poskrbite za svojo varnost in varnost svojega premoženja," so napisali v sporočilu za javnost.
Odlične priložnosti za tatove so na primer gneča v nakupovalnih središčih, ko imajo ljudje pri sebi tudi večje količine gotovine. Priložnosti za tatvine so tudi zbiranja na različnih prireditvah, ko ljudje niso pozorni na svoje predmete. Ali pa denimo daljša odsotnost z doma, saj v prazničnem času pogosteje odpotujemo ali obiskujemo sorodnike in prijatelje.
Vsak posameznik lahko s preventivnim in samozaščitnim obnašanjem stori največ za svojo varnost ali varnost svojega premoženja.
Pazite na svoje stvari
Na javnih zbiranjih na prostem, v javnih prevoznih sredstvih, na sejmih, zabavah ali drugih krajih, kjer je veliko ljudi, pazite na osebne predmete in jih ne puščajte na vidnih mestih brez nadzora.
Telefone in denarnice shranite v notranjih žepih jaken, ki naj bodo zapete.
Tudi torbice, v katerih so telefon, denarnica in drugi predmeti, naj bodo vedno zaprte. Tako bodo žeparji težje izvršili tatvino.
Med obiski lokalov, trgovin in na ulici ne razkazujte denarja.
Ne postanite žrtev roparjev
V večernem in nočnem času se izogibajte temačnim in praznim ulicam, kjer bi lahko postali žrtve drznih tatvin in ropov.
Če postanete žrtev ropa, se ne spuščajte v konflikt z napadalcem, saj so storilci pogosto agresivni in bodo uporabili silo za izvršitev oziroma dokončanje dejanja. Glasno kričanje "na pomoč" bo pritegnilo pozornost bližnjih stanovalcev in drugih ljudi, kar lahko pripomore k prijetju storilca.
Ob odhodu na potovanje poskrbite za varnost nepremičnin
Zaklepajte vrata stanovanj in stanovanjskih hiš in ustvarite občutek, kot da je vseskozi nekdo prisoten v stanovanju ali v hiši.
Ne puščajte sporočil, da ste odsotni in da vas dalj časa ne bo doma. Poskrbite, da vam nekdo redno prazni nabiralnik.
Doma ne hranite večjih količin gotovine.
Poskrbite tudi za varnost svojega vozila
Na vidnih mestih v vozilih ne puščajte predmetov večjih vrednosti, telefonov, denarnic ali torbic.
Enako ravnajte tudi na potovanju, kjer ob postankih zaklenite vozilo. V nezavarovanih vozilih ni priporočljivo puščati denarnic in telefonov. Tudi če lastnik vozilo zapusti le z namenom, da bo plačal gorivo, je treba vozilo zakleniti.
Ne spuščajte neznancev v stanovanje
Pred prazniki se poveča število prodajalcev od vrat do vrat. Ljudi, ki jih ne poznate, ne spuščajte v stanovanje ali hišo oziroma jih v stanovanju ne pustite brez nadzora. Lažni prodajalci uporabljajo različne zvijače, kot so prošnja za kozarec vode ipd. ter na ta način zamotijo lastnika, vmes pa izvršijo tatvino. Če vas take osebe zvabijo iz stanovanja ali hiše, zaklenite vhodna vrata in tako zavarujte hišo pred morebitnimi sostorilci.
Previdno pri uporabi bankomatov in plačilih s kartico
Zaradi večje uporabe bankomatov v času praznikov je tudi večja nevarnost zlorab negotovinskih plačilnih sredstev. Ena izmed njih je namestitev skimming naprav ali pasti za denar (cashtrapping) na bankomatih.
Svetujemo, da pri uporabi plačilnih kartic na bančnih avtomatih upoštevate osnovna pravila za varno poslovanje s karticami.
Pred uporabo bankomata je dobro, da:
- ste pozorni na sumljive osebe v bližini,
- pregledate bankomat, preden ga uporabite
- prekrijete vtipkano PIN številko,
- uporabljate SMS obveščanje o opravljenih transakcijah.
Celoten dvig gotovine opravite pazljivo in nemudoma pospravite gotovino.
Več preventivnih nasvetov policije na spletnih straneh:
http://www.policija.si/images/stories/Publikacije/PDF/Policija_Svetuje_SL_2016.pdf
http://www.policija.si/index.php/preventiva-/nasveti-za-dopust
http://www.policija.si/index.php/preventiva-/osebna-varnost
http://www.policija.si/index.php/preventiva-/varnost-osebnega-premoenja