Dela prost dan

Z eno nogo ste 2. januarja že doma. Preverite, kdo je bil za

T.L./STA
9. 12. 2016, 10.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Kritična do zakonskega predloga SMC pa je bila Iva Dimic (NSi), ki je dejala, da je predlog izraz neodgovorne politike "podarjanja bombončkov".

Profimedia
Kmalu bo jasno, ali boste 2. januarja lahko uživali doma?

Parlamentarni odbor za delo je danes z desetimi glasovi za in nobenim proti podprl spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katero bi 2. januar že prihodnje leto znova postal dela prost dan. Pod zakonski predlog so se podpisali poslanci SMC, DZ pa ga bo predvidoma obravnaval na izredni seji v torek. 

Za dela prost dan tudi Združena levica

Torkova izredna seja bo namenjena tudi obravnavi predloga spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katero bi 2. januar že prihodnje leto znova postal dela prost dan. Pod predlog so se podpisali poslanci SMC.  

Predlog je danes podprl tudi odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Tako je pričakovati da bo predlog po skrajšani obravnavi sprejel tudi DZ.O sklicu izredne seje je danes odločil kolegij predsednika DZ, ki je v torek podprl predlog SMC za skrajšano obravnavo spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih. Pričakovati je, da bo po podpori odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide zakonski predlog sprejel tudi DZ. Poleg koalicijskih SMC, DeSUS in SD se je zanj izrekla tudi opozicijska ZL.

Na današnji seji odbora je v imenu predlagateljice SMC zakonski predlog predstavil Milan Brglez, tudi predsednik DZ. Poudaril je, da predlog ne prinaša novega praznika, ampak le vrača praznik, ki je bil na podlagi pavšalnih razlag odvzet. Opozoril je, da v primeru 2. januarje tudi ne gre za praznik, ki bi imel kakršenkoli ideološki predznak.

Poleg Brgleza in njegovega strankarskega kolega iz SMC Janija Möderndorferja so v razpravi na odboru zakonski predlog podprli tudi Uroš Prikl (DeSUS), Jan Škoberne (SD) in Miha Kordiš (ZL). V imenu vlade je predlog podprla državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk.

Poslanci SMC so bili sicer spomladi leta 2015 proti takemu zakonskemu predlogu, tokratni predlog pa so utemeljili tudi z izboljšanjem stanja javnih financ v državi. Po njihovem mnenju je zato napočil čas, ko se lahko začne postopno sproščanje varčevalnih ukrepov, vključno z vrnitvijo 2. januarja na seznam dela prostih dni.

Kritična do zakonskega predloga SMC pa je bila Iva Dimic (NSi), ki je dejala, da je predlog izraz neodgovorne politike "podarjanja bombončkov". Menila je, da bi bilo primerneje znižati DDV, saj bi imeli državljani od tega bistveno več - med drugim tudi prepričljiv dokaz, da se gospodarsko in finančno stanje v državi vendarle izboljšuje.

Tudi o težavah s prazniki

Sicer je odbor zavrnil dopolnilo NSi, ki je predlagalo dva nova praznika, ki bi bila tudi dela prosta dneva: 6. januar kot praznik Sv. treh kraljev ali Gospodovega razglašenje in veliki petek, ki je premakljiv dan. S tem bi po besedah Dimičeve za razliko od 2. januarja dobili dva evropsko primerljiva praznika.

Möderndorfer je dopolnilo komentiral z besedami, da NSi kot zagovornica neoliberalne ekonomske politike očitno nima težav s prazniki, ampak s tem, za katere praznike gre. Kordiš pa je dejal, da bi dopolnilo NSi celo podprl, če ne bi s seznama praznikov umaknilo 2. maj in če bi nanj dalo tudi 2. januar.