Na nogah

Stavka v filharmoniji: hočejo razrešitev

T.L./STA
5. 12. 2016, 19.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Stavkovni odbor orkestra SF je pred stavko zavrnil izjave Damjanoviča in Lajovica. Zaposleni so v času večerne vaje ob 19. uri začeli stavkati.

Bobo
Tajno glasovane je potrdilo, da 75 članov orkestra od 96 z Lajovicem ne želi več sodelovati, pravi stavkovni odbor orkestra Slovenske filharmonije.

Stavkovni odbor orkestra Slovenske filharmonije (SF) pred drevišnjo stavko, s katero želijo v prvi točki doseči razrešitev šefa dirigenta Uroša Lajovica, zavrača izjave direktorja filharmonije Damjana Damjanoviča in Lajovica, da je celoten zaplet plod ozkih interesov posameznikov. Zaposleni so začeli stavkati v času večerne vaje. Izjave Damjanoviča in Lajovica doživljajo "kot skrajno nizkoten in strahopeten napad na predstavnike zaposlenih, zlasti, ker prihajajo s pozicije moči". 

Brez posvetovanja in soglasja orkestra

Kot so zapisali v izjavi za javnost, je maestra Lajovica Damjanovič nastavil na mesto šefa dirigenta brez posvetovanja in soglasja orkestra, kar je v nasprotju s povsod po svetu uveljavljeno in uspešno prakso, ki dirigentu podeli legitimnost izbire in je predpogoj za njegovo uspešno delovanje. Dodajajo, da so pred imenovanjem Lajovica člani orkestra direktorja opozarjali na svoje dvome o uspešnosti sodelovanja z njim, vendar njihovih opozoril ni upošteval, je pa izjavil, da bo morebitne težave reševal.

Sedežni red orkestra, ki naj bi bil po mnenju Lajovica glavni razlog za stavko, je šef dirigent skušal uvesti v začetku lanske sezone. Ukrep je sprejel proti absolutni večinski volji orkestra in kljub pozivu vodij godalnih skupin, naj od tega odstopi.

Nesporazumi in konfliktni odnosi Lajovica z orkestrom pa so doživeli vrhunec v drugi polovici oktobra, ko je, kot so zapisali, Lajovic izrekel več žaljivk na račun glasbenikov, ter v času vaje osebno obračunaval s članom orkestra. Vse to je pripeljalo do prekinitve vaje.

Od 96 članov orkestra jih 75 z Lajovicem ne želi sodelovati

Na sestanku 20. oktobra so se člani orkestra strinjali, da glede na dosedanji način njegovega dela z orkestrom sodelovanje z Lajovicem ne more biti uspešno. Tajno glasovane je potrdilo, da 75 članov orkestra od 96 z Lajovicem ne želi več sodelovati. O Lajovčevem ravnanju so predstavniki zaposlenih obvestili direktorja, ki pa se, kot so zapisali, na njihovo zahtevo po zaščiti dostojanstva glasbenikov ni odzval.

Strokovni svet je o konfliktu razpravljal 27. oktobra in predlagal prekinitev sodelovanja z Lajovicem. O tem je obvestil člane sveta zavoda, ki pa se na dopis in predlog strokovnega sveta niso odzvali.

Orkester je na sestanku 21. novembra z večino glasov sprejel dopis direktorju, v katerem predstavniki zaposlenih zahtevajo, da vodstvo zamenja Lajovica že na vaji 5. decembra, ter se seznanil z možnostjo stavke.

Ob glasovanju o stavki pa so predstavniki zaposlenih prejeli direktorjev dopis, v katerem jih poziva, naj stavke ne izvedejo ter grozi s škodo, ki naj bi jo povzročili. Kot zatrjujejo, so podobne grožnje predstavniki zaposlenih doživljali na seji sveta 29. novembra s strani predsednika sveta in odvetnika Dušana Korošca, ki naj bi zastopal SF.

Stavkovni odbor: Škoda na stranki direktorja

Člani stavkovnega odbora še dodajajo, da je vsa odgovornost za morebitno nastalo škodo vsled stavke na strani direktorja, ki se ni pravočasno in pravilno odzval na opozorila predstavnikov orkestra, pa tudi sveta zavoda, ki se ni odzval na opozorila strokovnega sveta.

Ker je po njihovem prepričanju za nastalo krizo v SF najbolj odgovoren Damjanovič, ga pozivajo, da takoj prične postopke za sporazumno prekinitev pogodbe z Lajovicem ter na ta način prepreči ne le morebitno materialno, temveč tudi nematerialno škodo.