Ernest Eöry se je v gasilsko organizacijo vključil leta 1950 v rodnem Hodošu. Od tam ga je pot vodila v gasilsko šolo v Medvode. Z leti je opravil vse izpite in pridobil čin visokega gasilskega častnika 1. stopnje. Sredi šestdesetih let 20. stoletja je pričel z delom v organih občinske gasilske zveze in leta 1968 postal njen predsednik. V skoraj štiridesetletnem mandatu predsednika GZ Murska Sobota je opravil veliko uspešnega dela pri krepitvi gasilstva, so sporočili iz Gasilske zveze Slovenije.
Rodil se je 16. januarja 1936 v kraju Hodoš v Prekmurju ob madžarski meji. Zaposlen je bil v kmetijskih zadrugah Šalovci in Prosenjakovci, nato pa v Kmetijskem kombinatu Pomurka kot pospeševalec kmetijske proizvodnje za širše področje Goričkega. Leta 1975 je prevzel mesto direktorja v Pletilstvu Prosenjakovci in to delo opravljal do upokojitve. Aktivno je sodeloval v delu občinskih organov v Murski Soboti, v Skupščini Republike Slovenije, veliko let pa je sodeloval tudi v organih italijanske in madžarske narodnosti v Sloveniji ter v mednarodnih povezavah.
Po odstopu dr. Branka Božiča s položaja predsednika Gasilske zveze Slovenije je jeseni leta 1989 prevzel tudi krmilo slovenskih gasilcev in funkcijo predsednika opravljal vse do leta 2008, ko je bil ob izteku mandata na Kongresu v Krškem imenovan za častnega predsednika slovenskih gasilcev. Vodenje gasilske organizacije je prevzel v času številnih sprememb in osamosvojitve Slovenije. Pod njegovim vodstvom je gasilska organizacija s številnimi pobudami aktivno sodelovala pri sprejemu nove zakonodaje s področja gasilstva in požarnega varstva. Kot predsednik Gasilske zveze Slovenije je največ prizadevanj usmeril v usposabljanje in izobraževanje gasilskega kadra, kot pogoja za uspešno opravljanje gasilskega poslanstva. Slovenski gasilci smo postali še bolj prepoznavni na vseh področjih svojega dela doma in v tujini – še posebej v sosednjih državah in mednarodni gasilski organizaciji CTIF.
Poleg uspešnega reševanja najpomembnejših vprašanj s področja prostovoljnega gasilstva je Ernest Eöry v času vodenja gasilske organizacije stalno skrbel za primeren položaj mladine, članic in veteranov v gasilskih vrstah. Veliko aktivnosti in naporov je vložil v ohranjanje zgodovine in kulturne dediščine slovenskega gasilstva ter spodbujal kulturno dejavnost znotraj gasilske organizacije.
Častni predsednik slovenskih gasilcev Ernest Eöry je bil prejemnik številnih visokih odlikovanj doma in na tujem. Med najžlahtnejša sodijo odlikovanje predsednika Republike Slovenije »zlati red za zasluge«, priznanje za življenjsko delo s področja zaščite in reševanja »kipec Civilne zaščite« ter najvišje priznanje v gasilski organizaciji »priznanje Matevža Haceta«.
Od častnega predsednika se bodo slovenski gasilci množično poslovili na pogrebu, ki bo v petek, 4. novembra 2016, ob 14. uri, na pokopališču na Hodošu.