Odločitev morajo potrditi še delničarji, zanjo pa so se večinski lastniki odločili zato, ker banka želi postati še bolj uspešen vodilni igralec na slovenskem trgu.
"Na slovenskem trgu vidimo veliko priložnosti, širili pa se ne bomo s prevzemi, temveč stavimo na organsko rast," je danes v Ljubljani povedal direktor mednarodne divizije hčerinskih bank skupine Intese Sanpaolo Ignacio Jaquotot. To jim po njegovem prepričanju omogoča stabilno poslovanje Banke Koper in trden položaj na trgu.
Kot je zagotovil predsednik uprave Banke Koper Giancarlo Miranda, sedež Banke Koper oz. Intesa Sanpaolo Bank v Sloveniji ostaja v Kopru. Banka se bo usmerila na nove poslovne priložnosti v poslovanju s prebivalstvom in malim gospodarstvom, upravljanju premoženja ter na področju poslovanja z velikimi podjetji in strukturiranega financiranja (investicijskega bančništva), katerega sedež pa seli v Ljubljano. Intesa Sanpaolo bo v okviru regionalne razvojne strategije 51 odstotkov Banke Koper prenesla na hrvaško Privredno banko Zagreb, sama pa bo v slovenski banki ohranila približno 48 odstotkov. Jaquotot je pojasnil, da bosta s tem banki združili moči z združevanjem najboljših praks hrvaške banke, ki je v večinski lasti Intese Sanpaolo, in tehnoloških znanj ekipe iz Slovenije.
Dobičkonosna in stabilna tudi v času krize
Vodilni možje so izpostavili, da je Banka Koper tudi v času krize poslovala dobičkonosno in stabilno, enako pa ima enega najbolj trdnih položajev na mednarodnih trgih tudi italijanska matična banka. Čeprav je sprememba imena občutljiva, pa po besedah Jaquotota želijo postati resen igralec na vsem slovenskem trgu, kjer se po tržnem deležu na področju posojil in depozitov uvrščajo v prvo šesterico bank.
"Odločitev skupine, da okrepi in razširi poslovanje v Sloveniji, sem sprejel z zadovoljstvom in ponosom, ker gre za odločitev ene najbolj močnih bančnih skupin v Evropi, ker je to sprejeto v času, ko se banke bolj krčijo kot širijo, in ker ta odločitev temelji na zaupanju v banko," je poudaril nekdanji dolgoletni prvi mož banke, danes pa predsednik nadzornega sveta Banke Koper Vojko Čok.
Prenovili bodo mrežo poslovnih enot
Nadzorni svet banke je to odločitev potrdil v ponedeljek, sledil bo sklic skupščine in ostali formalni postopki, ki naj bi bili po pričakovanjih Mirande sklenjeni konec novembra, v začetku decembra. Hkrati s tem nameravajo prenoviti mrežo poslovnih enot ter uvesti nove storitve upravljanja premoženja z izvajanjem svetovanja tako gospodinjstvom kot podjetjem v celotnem domačem omrežju.
Banka Koper je od leta 2002 v lasti danes ene največjih mednarodnih bančnih skupin. Ta posluje v več kot 40 državah in je močno navzoča v srednji in jugovzhodni Evropi ter v Egiptu. Banka Koper je v letošnjem prvem polletju ustvarila 13,4 milijona evrov dobička, kar je 32 odstotkov več od načrtov. Ima 755 zaposlenih in 52 poslovalnic v vseh večjih slovenskih mestih.